PAP/Wojciech Olkuśnik

P. Gliński: W tym roku rekordowa kwota 567 mln przeznaczona na inwestycje sportowe

W tym roku w ramach programu „Sportowa Polska 2021” na inwestycje sportowe będzie przeznaczona rekordowa kwota 567 mln złotych – poinformował minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński.

W tej kwoty – jak ujawnił szef resortu – do 400 mln złotych zostanie przeznaczone na lokalną infrastukturę sportową.

W ramach programu „Sportowa Polska 2021” rozdzielane są środki finansowe w trzech kategoriach. Pierwsza to inwestycje lokalne w obiektach oświatowych, druga w klubach sportowych, gdzie przeznaczone są głównie dla sportu wyczynowego, a trzecia idzie na obiekty ogólnodostępne, z których mogą korzystać wszyscy mieszkańcy.

„W tym roku dofinansowane będzie 260 inwestycji lokalnych, natomiast zgłoszonych było ich ponad tysiąc. W pierwszej fazie programu pójdzie na nie 374 mln złotych. Spodziewany się, że będzie dogrywka, wnioski z drugiego etapu zostaną rozpatrzone najpóźniej we wrześniu” – dodał Gliński.

Szef resortu podkreślił, że w tym roku wyniku programu zostały ogłoszone wcześniej niż w latach poprzednich. Po to, aby zaplanowane inwestycje można było szybciej rozpocząć.

„Inwestycje to jedno z głównych zadań resortu w obszarze sportu polegające na wsparciu w budowie infrastruktury. Od pięciu lat systematycznie zwiększamy środki na to przeznaczone, jak widać, potrzeby są nadal ogromne” – wyjaśnił.

Piotr Gliński przypomniał, że resort wspiera nie tylko inwestycje lokalne, które są realizowane we współpracy z samorządami i innymi jednostkami terenowymi. W gestii ministerstwa są także środki przeznaczone na większe projekty, takie jak modernizacje Ośrodków Przygotowań Olimpijskich, budowa stadionów, basenów, hal sportowych.

PAP

drukuj