Wniosek o kwerendę ws. obławy augustowskiej

Białostocki oddział IPN-u skierował do Amerykanów wniosek o przeprowadzenie kwerendy w archiwach. O sprawie napisał Nasz Dziennik.

Trafił on wczoraj do Prokuratury Generalnej, która następnie skieruje go do odpowiednich organów USA. Białostoccy śledczy chcą się dowiedzieć m.in. czy posiadają oni w archiwach zeznania dot. obławy Józefa Światły, funkcjonariusza MBP, który w 1953 roku zbiegł do USA. Chodzi m.in. o  archiwum w Pensylwanii. Śledczy nie wykluczają jednak, że istotne dokumenty mogą znajdować się w innych archiwach Stanów Zjednoczonych.

– W piśmie tym, prosimy o przeprowadzenie szczegółowych kwerend we wskazanych archiwach, a także o ewentualne przeprowadzenie kwerendy w innych archiwach, w których, zdaniem strony amerykańskiej, mogą znajdować się materiały dotyczące obławy augustowskiej. W przypadku ujawnienia takich materiałów, poprosimy stronę amerykańską o dokonanie ich procesowych oględzin, sporządzenie kserokopii i nadesłanie ich do Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni, albowiem będzie to bardzo istotny dowód w sprawie – powiedział prokurator Janusz Romańczuk, pełniący obowiązki naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku.

Śledczy z białostockiej Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN sprawą zajmują się od 2001 roku. Do tej pory trwają przesłuchania świadków.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl