fot. https://www.facebook.com/baginskigiby

Giby: powstał mural upamiętniający ofiary Obławy Augustowskiej

W Gibach powstał mural, który upamiętnia ofiary Obławy Augustowskiej.

Giby to symboliczny cmentarz zamordowanych ojców i synów, braci i sióstr ziemi suwalskiej, augustowskiej, sejneńskiej i sokólskiej.

Patriotów, którzy miłowali Boga, Ojczyznę, wolność i ciągle pozostają w naszej pamięci i modlitwie – powiedziała Bogusława Szczerbińska, wicewojewoda podlaski.

Wyrazem pamięci i hołdu jest mural poświęcony ofiarom Obławy Augustowskiej – mówiła historyk Teresa Tur, która w Obławie Augustowskiej straciła dziadka.

Pragnęli wolności, dążyli do niej, walczyli o nią i umieralizaznaczyła Teresa Tur.

Mural powstał na ścianie Szkoły Podstawowej w Gibach. To miejsce nie jest przypadkowe.

– Jest to centrum gminy Giby, centrum Gib – podkreślił Robert Bagiński, wójt gminy Giby.

Obława Augustowska była bardzo precyzyjnie zaplanowaną zbrodnią.  Jej ofiary miały zostać zapomniane.

– Giby to znaczący element uczczenia pamięci Obławy Augustowskiej. Nazywane przez historyków „małym Katyniem”, pozostaną kolebką i świadectwem straszliwej zbrodni. Zróbmy wszystko, by potomni zachowali to w wiernej pamięci i modlitwie – zwróciła uwagę Jolanta Hryniewicka, członek Zarządu Głównego Związków Sybiraków.

Kiedy Rosja po raz kolejny pokazuje swoje prawdziwe oblicze, patriotyzm jest szczególnie potrzebny.

Wolność nigdy nie jest nam dana raz na zawsze. Musimy pamiętać, że ci, którzy oddali życie właśnie za naszą wolność, pewnie proszą nie tylko o modlitwę, czy pamięć o nich, ale pewnie proszą również, żebyśmy wiedzieli, że o Polskę musimy dbać codziennie – zaakcentował Adam Andruszkiewicz, minister w Kancelarii Premiera RP.

Podczas uroczystości szczególnie zasłużonym w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej wręczono medale PRO BONO POLONIAE i PRO PATRIA.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl