fot. PAP/Tomasz Gzell

Do polskich zbiorów powróciła strzelba myśliwska hrabiego gen. Wincentego Krasińskiego

Strzelba myśliwska hrabiego gen. Wincentego Krasińskiego, utracona podczas II wojny światowej, powróciła do polskich zbiorów. Unikatową broń odzyskało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na mocy porozumienia z amerykańskim muzeum.

Strzelba myśliwska hrabiego Wincentego Krasińskiego to bogato zdobiona broń myśliwska, wykonana na początku XIX wieku. Jej najobszerniejszy opis i zdjęcie znalazły się w Katalogu Wystawy Starożytności i Przedmiotów Sztuki,  opublikowanym w 1856 roku.

Na podstawie fotografii w katalogu, udało się rozpoznać zaginioną strzelbę w zbiorach The Cleveland Museum of Art, a następnie dzięki dokumentacji zgromadzonej przez pracowników Departamentu Restytucji Dóbr Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dowieść, że jest ona polską stratą wojenną.

Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, podczas uroczystej prezentacji broni przybliżył jej historię.

– Podarowana została generałowi przez Napoleona Bonaparte, a odnaleziona w Muzeum w Cleveland. Strzelba należała przed wojną do zbrojowni w Muzeum Ordynacji Krasińskich na Okólniku, w miejscu bardzo charakterystycznym dla polskich strat wojennych. To była największa przedwojenna zbrojownia i jedna z największych przedwojennych, polskich bibliotek. Została rozkradziona przez okupantów – mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Wicepremier podziękował Mariuszowi Pilisowi, współpracownikowi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który wypatrzył strzelbę na ekspozycji muzeum w Cleveland. Zabytek udało się odzyskać w maju.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl