fot. https://www.facebook.com/ECPYouth

„Forum Młodego Pokolenia Schumana w Trójmorzu”

W Krasiczynie zakończyło się „Forum Młodego Pokolenia Schumana w Trójmorzu”. Celem spotkania była integracja liderów z państw leżących między morzami: Czarnym, Adriatykiem i Bałtykiem.

Na Podkarpaciu spotkali się młodzi liderzy, którym bliska jest idea budowy wspólnoty państw europejskich według koncepcji Sługi Bożego Roberta Schumana.

– Przyjechało ponad stu młodych liderów z wielu krajów Trójmorza i nie tylko. Przyjechały też osoby z Holandii, Stanów Zjednoczonych, Wenezueli – powiedział Piotr Tarnogórski, uczestnik konferencji.

Uczestnicy forum dyskutowali między innymi o bezpieczeństwie i współpracy międzynarodowej oraz wyzwaniach, przed jakimi stoją europejskie rodziny. W programie był też czas na modlitwę.

– Na naszym forum było bardzo dużo warsztatów, więc współpraca warsztatowa wzmocniła przyjaźnie i liczymy, że wyrośnie z tego piękna inicjatywa – podkreślił Tomasz Pysiak z Instytutu Myśli Schumana.

Młodzi liderzy planują stworzenie struktur, które ułatwią współpracę w ramach Trójmorza. Chcą mieć większy wpływ na to, co się dzieje w regionie i całej Unii Europejskiej. Podpisali w tej sprawie specjalną deklarację. Integracja regionalna oparta na myśli Roberta Schumana, który sprzeciwiał się tworzeniu superpaństwa, jest bardzo potrzebna.

– Uważam, że Trójmorze nie jest po to, żeby zastąpić Unię Europejską, tylko ma uratować integrację europejską i Unię Europejską – zaznaczył prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.

Sługa Boży Robert Schuman dążył do stworzenia wspólnoty państw narodowych, która opiera się na chrześcijaństwie, wolności, solidarności, różnorodności i patriotyzmie.

– Stworzyć pewien wzór, wpływ. Nie chcemy się oddzielać, ale chcemy – tak jak dziś powiedziałem – naszą „babcię” Europę ratować. To jest nasze wyzwanie – zaakcentował prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana.

Uczestnicy forum zobowiązali się do organizacji kolejnych spotkań z udziałem młodych przedstawicieli wszystkich państw Trójmorza.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl