fot. PAP/Andrzej Grygiel

Premier B. Szydło: Bezpieczeństwo Polaków priorytetem rządu

Priorytetem rządu jest zapewnienie bezpieczeństwa Polakom – powiedziała dziś premier Beata Szydło. Prezes Rady Ministrów oraz szef MSWiA Mariusz Błaszczak odwiedzili placówkę Straży Granicznej w Bielsku-Białej. Premier podziękowała funkcjonariuszom za to, że nawet dziś, kiedy to większość Polaków ma wolne, oni strzegą naszych granic.

Z ostatnich sondaży wynika, że aż 89 proc. Polaków czuje się dziś bezpiecznie – mówiła Beata Szydło.

W rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej trzeba mówić o tym, że działania i prace, które podejmuje chociażby Straż Graniczna, mają służyć poprawie bezpieczeństwa. Polska jest państwem, które na tle innych krajów europejskich, rysuje się jako oaza bezpieczeństwa. Tworzymy odpowiedni klimat do tego, aby nasi obywatele mieli poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu jesteśmy postrzegani jako kraj bezpieczny, w którym warto inwestować – zaznaczyła premier.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak podkreślił, że jednym z priorytetów rządu jest uszczelnienie granic zewnętrznych Unii Europejskiej. Zapewnił, że rząd wzmacnia Straż Graniczną, a także wspiera służby innych krajów. Wczoraj do Macedonii wyjechał kontyngent, który będzie przez miesiąc pełnił służbę na granicy macedońsko-serbskiej – powiedział Mariusz Błaszczak.

– Chodzi o uszczelnienie granic zewnętrznych Unii Europejskiej i zażegnanie kryzysu migracyjnego, z jakim boryka się Europa. Polskie granice są szczelne, szczególnie jeśli chodzi o wschodnią granicę. W ubiegłym roku była próba wywołania kryzysu na polskiej granicy; próba otworzenia szlaku przerzutu emigrantów muzułmańskich z Kaukazu i Azji do Europy. Dzięki stanowczej postawie Straży Granicznej ta próba się nie powiodła – zaznaczył polityk.

Szef MSWiA podkreślił, że bezpieczeństwo może być osiągnięte tylko przez konsekwentną politykę. Zapewnił, że rząd nie ulega szantażom i presji.

Bruksela coraz mocniej naciska na kraje Unii Europejskiej, w tym Polskę, na wywiązanie się z programu relokacji. Decyzję o przyjęciu ponad 10 tys. uchodźców podjął jeszcze rząd PO–PSL. Ze względu na zamachy terrorystyczne rząd Prawa i Sprawiedliwości nie realizuje tej umowy.

RIRM

[GALERIA] Premier Beata Szydło spotkała się z funkcjonariuszami straży granicznej w placówce SG w Bielsku-Białej / fot. PAP/Andrzej Grygiel

drukuj