fot. PAP/Łukasz Gągulski

Narodowy Program Szczepień przyspiesza

Narodowy Program Szczepień przyspiesza. Teraz rząd chce wprowadzić także masowe szczepienia pracowników. Taki scenariusz jest prawdopodobny od 10 maja – poinformował wicepremier Jarosław Gowin.

Dzisiejszy bilans epidemii w naszym kraju wynosi blisko 14 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 201 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 539 osób. Rząd podkreśla, że wyjście z trzeciej fali będzie możliwe dzięki jak największej liczbie szczepień.

– To jest bardzo ważny warunek, aby uniknąć śmierci czy uszczerbków zdrowotnych dla tysięcy – może nawet dziesiątków tysięcy – Polaków. To jest równocześnie kluczowy warunek, aby polska gospodarka mogła w pełni funkcjonować bez ograniczeń sanitarnych, aby mogła wrócić do normalnej działalności – mówił Jarosław Gowin.

Dlatego też planowane są szczepienia pracowników. W tym celu rusza program pilotażowy w 4 firmach prywatnych i 4 spółkach Skarbu Państwa.

– Zakładam, że najdalej 10 maja ruszymy z akcją szczepień już masowo we wszystkich zakładach pracy, które są w stanie spełnić wymogi tego programu – poinformował wicepremier.

Zwrócił uwagę, że jest to wielki test solidarności społecznej, ale też ogromne wyzwanie logistyczne.

– Polska zaczyna dysponować taką liczbą szczepionek, która pozwoli już wkrótce na to, aby szczepić mógł się każdy, kto wyraża taką wolę – wskazał Jarosław Gowin.

Od dziś ruszyły zapisy dla osób z rocznika 1970. Z kolei od 10 maja każdy pełnoletni obywatel chcący się zaszczepić będzie mógł otrzymać e-skierowanie.

TV Trwam News

drukuj