fot. twitter.com/Br_Nowak

[TYLKO U NAS] B. Nowak: Młodym ludziom należy zafundować okres detoksu od wirtualnej rzeczywistości

„Posadzenie” uczniów z powrotem w ławkach nie może odbywać się na zasadzie: wczoraj zdalne, a dzisiaj stacjonarne i wszystko w porządku. To nie jest możliwe. Uważam, że należy młodym ludziom zafundować okres detoksu od wirtualnej rzeczywistości. Wiemy, że są przygotowane programy, które pomogą młodym ludziom odnaleźć się znowu w świecie rzeczywistym – podkreślała Barbara Nowak, małopolski kurator oświaty, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w środę o powrocie od poniedziałku, 26 kwietnia, do hybrydowego nauczania w klasach I-III szkół podstawowych w jedenastu województwach. Uczniów klas starszych i szkół ponadpodstawowych nadal obowiązywała będzie nauka zdalna.

– Szkoły cały czas wyczekują na uczniów, są przygotowane na ich przyjęcie. Wszyscy bardzo tęsknimy za tym, żeby uczniowie wrócili do szkół. Przez okres zamknięcia szkół i prowadzenia tylko i wyłącznie zdalnego nauczania wiele się zmieniło. Nauczyciele, którzy wyrazili taką chęć, zostali zaszczepieni pierwszą dawką, za chwilę będzie druga dawka szczepionki. Zatem żądania nauczycieli zostały spełnione. Chyba nic nie stoi na przeszkodzie, żeby uczniowie mogli wrócić do szkoły i podjąć naukę chociaż w końcówce tego roku szkolnego. Nie chodzi tylko o naukę. Kwestie, jakie nas czekają, by poprawić sytuację, to ponowna socjalizacja młodych ludzi, którzy zostali pozbawieni relacji z drugim człowiekiem – z kolegą, z koleżanką, z nauczycielem – na wiele miesięcy – podkreśliła Barbara Nowak.

– Wiemy już zdecydowanie, że zdalne nauczanie tak naprawdę nie zastąpi stacjonarnego. Szalenie ważne jest to, aby był kontakt bezpośredni człowieka z drugim człowiekiem, bo tylko wtedy jesteśmy w stanie przekazać wiedzę, ale też – co bardzo istotne, a może najważniejsze – wychowanie młodemu człowiekowi – dodała.

Gość „Aktualności dnia” zwróciła uwagę, że każdy dzień izolowania młodych ludzi od realnego kontaktu z nauczycielami czy rówieśnikami ma bardzo poważne konsekwencje w ich dalszym funkcjonowaniu.

– Jest już pewna grupa, która nie chce mieć jakiegokolwiek kontaktu ze światem realnym. To nie jest dobre. To pokazuje, że młody człowiek został już bardzo poważnie skrzywdzony i źle funkcjonuje. Każdy człowiek ma możliwość prawidłowego rozwoju, tylko gdy relacje ludzkie są właściwe. Kiedy młody człowiek tylko i wyłącznie funkcjonuje w wirtualnym świecie, to jest to pewnego rodzaju zaburzenie, co źle rokuje dla jego zdrowia psychicznego na przyszłość – zaznaczyła małopolski kurator oświaty.

Barbara Nowak zauważyła jednak, że powrót do całkowitego nauczania stacjonarnego musi odbywać się stopniowo.

– „Posadzenie” uczniów z powrotem w ławkach nie może odbywać się na zasadzie: wczoraj zdalne, a dzisiaj stacjonarne i wszystko w porządku. To nie jest możliwe. Uważam, że należy młodym ludziom zafundować okres detoksu od wirtualnej rzeczywistości. Najpierw pokażmy im świat dookoła, pokażmy, jak cenne są relacje międzyludzkie. (…) Wiemy, że są przygotowane programy, które pomogą młodym ludziom odnaleźć się znowu w świecie rzeczywistym. To są programy, które zadbają o zdrowie psychiczne, ale również fizyczne młodych ludzi. One pomogą im w nadrabianiu braków w wiedzy oraz odzyskaniu sprawności fizycznej – zapewniła gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z Barbarą Nowak w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl