fot. PAP/Albert Zawada

Szef MZ: Niezwolnienie kurator Nowak to branie na siebie odpowiedzialności za to, jaki wpływ ma jej wypowiedź

Decyzja o pozostawieniu małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak na stanowisku to branie na siebie odpowiedzialności za to, jaki wpływ jej wypowiedź może mieć na ludzi, którzy nie podejmą decyzji o szczepieniu – ocenił we wtorek minister Adam Niedzielski.

Szef MZ w TVN24 kolejny raz komentował wypowiedź małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak, która nazwała szczepienia przeciwko COVID-19 „eksperymentem”.

Wypowiedź tę już wcześniej skrytykował zarówno minister zdrowia, jak i szef MEiN Przemysław Czarnek. We wtorek minister edukacji powiedział, że ocena zachowania kurator będzie analizowana przez wojewodę małopolskiego, a decyzja w sprawie zachowania przez nią stanowiska będzie najpóźniej we wtorek. Już po tej wypowiedzi Przemysława Czarnka wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział, że dymisji małopolskiej kurator oświaty nie będzie.

„Niefortunnie się wypowiedziała na temat szczepień, ale uważamy, że to nie jest powód do odwołania” – podkreślił Ryszard Terlecki.

Adam Niedzielski we wtorek powiedział, że wypowiedź kurator była skrajnie nieodpowiedzialna. Jednocześnie wskazał, że decyzję w sprawie ewentualnej dymisji kurator podejmuje m.in. minister Przemysław Czarnek, „który wie, że podejmując decyzję o niezwolnieniu takiego urzędnika państwowego to bierze na siebie odpowiedzialność”.

„Wypowiadanie się urzędników powinno mieć jakąś konwencję – bo to jest urzędnik państwowy, który powinien reprezentować punkt widzenia polityki państwa w danym zakresie. Patrząc z mojej perspektywy, nie wyobrażam sobie, żeby jakiś dyrektor NFZ czy inspektor sanitarny z mojego resortu wypowiadał się na temat polityki edukacyjnej w Polsce, więc to już jest pewnego rodzaju nietakt” – powiedział.

Szef MZ podtrzymał swoją opinię, że kurator Barbara Nowak powinna zostać zwolniona, a decyzja o pozostawieniu jej na stanowisku „to branie na siebie odpowiedzialności za to, jaki wpływ ta wypowiedź, to zamieszanie, może mieć na ludzi, którzy nie podejmą decyzji o szczepieniu czy o przyjęciu trzeciej dawki czy, w ogóle, szczepieniu się wśród nauczycieli”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl