fot. pixabay.com

Minister zdrowia: Możliwa kontrola w sprawie zmarnowanych szczepionek przeciw COVID-19

Minister zdrowia Adam Niedzielski nie wyklucza kontroli ws. zmarnowanych szczepionek przeciw COVID-19. Chodzi o 90 dawek preparatu.

Jeden z dzienników poinformował, że warszawska placówka Luxmedu musi wyrzucić szczepionki, bo przesyłka, którą należało natychmiast umieścić w chłodni, leżała w recepcji kilka godzin.

W ocenie szefa resortu zdrowia doszło do rażącego zaniedbania, które leży po stronie firmy lub kuriera. Minister Adam Niedzielski zaznaczył, że Agencja Rezerw Materiałowych wywiązała się ze wszystkich zobowiązań. Trwa wyjaśnianie sprawy.

– Będziemy chcieli przyjrzeć się temu w trybie kontrolnym. Na tę chwilę NFZ czy też Główny Inspektor Farmaceutyczny zbiera wyjaśnienia. Natomiast po nich zdecydujemy, co dalej. Ryzyko jest nieodłącznym elementem, szczególnie tak skomplikowanego łańcucha dostaw, jaki mamy w przypadku Pfizera, gdzie temperatura musi być zabezpieczona. Jednak to ryzyko nie usprawiedliwia niedbałości. Na ten moment pierwszą oceną, jaka się nasuwa w tej sytuacji, jest niedbalstwo, a nie przypadkowe zdarzenie – powiedział Adam Niedzielski.

Minister poinformował też, że zlecił zbadanie możliwych instrumentów prawnych, którymi dysponuje, by rozliczyć odpowiedzialność.

Placówka Luxmedu jest jedną z 22 szpitali węzłowych w Warszawie, gdzie odbywają się szczepienia grupy zero przeciw COVID-19. Od 27 grudnia w Polsce preparat przyjęło ponad 300 tys. osób.

RIRM

drukuj