fot. pixabay.com

Opozycja domaga się natychmiastowego szczepienia dla nauczycieli

Opozycja apeluje do rządu o natychmiastowe zaszczepienie nauczycieli przeciw koronawirusowi. Chce, by dołączyli oni do szczepionej obecnie grupy zero. Rząd planuje szczepienia dla nauczycieli, ale dopiero w kwietniu, po medykach i seniorach.

18 stycznia dzieci uczęszczające do klas I-III wrócą do nauki w szkołach. To decyzja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki. Nie zgadza się z nią Lewica i mówi o wysokiej liczbie zakażeń.

– W sytuacji, kiedy jest 10 tysięcy przypadków zakażeń, my wysyłamy dzieci do szkół. Najmłodsze dzieci być może nie zarażą się wirusem, a jak się zakażą, przejdą go bezobjawowo. Jednak wirus jest przez nich transmitowany zarówno na rodziców, jak i dziadków – mówi Tomasz Trela, poseł Lewicy.

Posłowie Lewicy domagają się także szybkich szczepień przeciwko COVID-19 dla nauczycieli. Ich zdaniem, przesiewowe testowanie nauczycieli klas I- III jest niewystarczające.

– Nauczycieli klas I-III trzeba niezwłocznie zacząć szczepić. Dlaczego? Dlatego że jest to grupa osób, która jest kilka razy bardziej narażona na zakażenie podczas wykonywania swoich obowiązków niż osoby mające możliwość pozostawania w domach – wyjaśnia Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, poseł Lewicy.

Do apelu Lewicy dołącza się PSL. Politycy tej partii mówią o rozszerzeniu tzw. grupy zero.

– Żądamy, aby do grupy zero natychmiast włączyć szczepienie nauczycieli, wszystkich nauczycieli – w pierwszym rzędzie wszystkich tych, którzy uczą w klasach I-III, ale także opiekunów z przedszkoli oraz żłobków – wskazuje Dariusz Klimczak, poseł PSL.

O szczepienie nauczycieli pytany był wczoraj Piotr Muller, rzecznik rządu. Podtrzymał on deklarację, że w pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną medycy, a w drugiej seniorzy, bo to oni są najbardziej narażeni na śmierć w przypadku zachorowania.

– Dopiero po tych grupach szczepieni będą nauczyciele oraz służby mundurowe. Realny termin, jeśli nic się nie zmieni w dostawach, przewidujemy dopiero około kwietnia – informuje Piotr Muller.

Według informacji rządu, liczba osób zaszczepionych  w Polsce przekroczyła 300 tys.

TV Trwam News

drukuj