PAP/Radek Pietruszka

Min. A. Niedzielski: Nie dajmy rozpędzić się trzeciej fali pandemii, pomoże stosowanie zasad DDMAW

Nie dajmy rozpędzić się trzeciej fali pandemii, pomoże nam stosowanie zasad DDMAW – wskazał w środę minister zdrowia, Adam Niedzielski. To skrót od dystans, dezynfekcja, maseczka, aplikacja i wietrzenie.

„Nie dajmy się rozpędzić III fali pandemii! Pomoże nam w tym stosowanie reguły DDMAW, czyli: dystans, dezynfekcja, maseczka, aplikacja #stopCovid, wietrzenie. Zachęcam do pobrania aplikacji, która pomoże zidentyfikować kontakt, ale chroni naszą prywatność” – napisał na Twitterze szef resortu zdrowia.

Na rządowej stronie gov.pl podano, że STOP COVID to aplikacja, która pomaga w ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Korzysta z API opracowanego przez Apple i Google. Działa w technologii Bluetooth. Jest bezpłatna, dobrowolna i – jak zaznaczono – w pełni bezpieczna.

Aplikacja monitoruje nasze otoczenie w poszukiwaniu innych urządzeń, na których jest zainstalowana. Zapamiętuje każde spotkanie, które trwało więcej niż 15 minut i odbyło się w odległości poniżej 2 metrów. Jeśli któryś z użytkowników zachoruje, pozostali, z którymi miał kontakt w ciągu ostatnich 14 dni, otrzymają powiadomienie. Dzięki temu będą mogli ochronić siebie i innych.

PAP

drukuj