fot. pixabay.com

Kolejne województwa objęte restrykcjami

W odpowiedzi na wciąż pogarszającą się sytuację epidemiczną rząd podjął decyzję o lockdownie w kolejnych dwóch województwach. Nowe restrykcje obejmą województwa mazowieckie i lubuskie. W czwartek resort zdrowia odnotował najwięcej zakażeń od początku roku: ponad 21 tysięcy.

Sytuacja z tygodnia na tydzień staje się poważniejsza. Krzywa zakażeń rośnie.

– Średnia dzienna z ostatnich 7 dni przekroczyła już poziom 14 tysiecy. To jest o ponad 27 proc. więcej, niż było tydzień temu – poinformował minister zdrowia.

Najtrudniejsza sytuacja bez zmian jest w województwie warmińsko-mazurskim. Tam cały czas obowiązują zaostrzone restrykcje. Tymi samymi obostrzeniami od soboty objęte będzie województwo pomorskie. Pogarsza się sytuacja na Mazowszu, gdzie każdego dnia średnio o zakażeniu dowiaduje się ponad 47 mieszkańców na 100 tys.

– Coraz więcej łóżek szpitalnych dedykujemy mocą decyzji wojewody leczeniu tylko właśnie tych pacjentów – mówił Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki.

Zapełniony jest Szpital Narodowy. Przebywa tam ponad 200 pacjentów. Takiego obłożenia oddziałów covidowych nie było od drugiej fali epidemii. Łącznie aktywne są 22 z 35 szpitali tymczasowych. Minister zdrowia Adam Niedzielski  wskazuje, że to nie jedyna infrastruktura, którą można wykorzystać w czasie kryzysu.

– Zaczynamy od szpitali tymczasowych, żeby właśnie tę dostępność systemu opieki zdrowotnej dla pacjenta możliwie utrzymywać na poziomie jak najwyższym i jak najbardziej możliwym w danej sytuacji – zapewnił.

Wzrost zakażeń odnotowano także w województwie lubuskim. W skali kraju, biorąc pod uwagę pogarszającą się sytuację epidemiczną, region jest w niechlubnej czołówce. Zapadła decyzja, by wobec Mazowsza i województwa lubuskiego zaostrzyć restrykcje.

– Zamknięte będą w tych województwach hotele. Ograniczymy działalność galerii handlowych, zamknięte zostaną kina, teatry i inne miejsca kultury, m.in. galerie sztuki – poinformował Adam Niedzielski.

Nowe zasady obowiązywały będą od najbliższej soboty na razie do 28 marca. Rząd przypomina, że przedsiębiorcy w tych regionach cały czas mogą korzystać z tarczy finansowej i tarczy antykryzysowej. Jest to jednak wsparcie, które może okazać się niewystarczające.

– W najbliższym czasie premier przedstawi jeszcze rozwiązania, które przedłużą niektóre z narzędzi na dalszy czas. Komunikat powinien lada dzień się pojawić – powiedział rzecznik rządu.

Rosnąca liczba zakażeń nie zatrzymała otwarcia sanatoriów. Uzdrowisko w Nałęczowie po długiej przerwie dziś przyjęło pierwszych kuracjuszy. To grupa 150 osób – mówił Marcin Trębowicz, kierownik działu fizjoterapii.

– Niestety sytuacja epidemiczna w kraju powoduje, że część pacjentów odkłada przyjazdy planowane, które miały się odbyć, ale mamy nadzieję, że sytuacja epidemiczna się poprawi i już kolejny turnus będzie kompletny – wskazał Marcin Trębowicz.

Dziś ruszyły także zapisy na szczepienia dla osób w wieku 69 lat. To grupa licząca 460 tys. osób.  Po godzinie od uruchomienia rejestracji zgłosiło się ponad 100 tys. seniorów – poinformował Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera.

– Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych trzech dni wszyscy seniorzy w tym wieku, którzy chcą się zaszczepić, zapiszą się i otrzymają konkretny termin szczepienia – mówił Michał Dworczyk.

Zapisać na szczepienie można się na trzy sposoby: poprzez e-rejestrację, infolinię lub wysyłając SMS-a.

https://twitter.com/PremierRP/status/1369979797393268737

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl