[TYLKO U NAS] Dr L. Kulińska o atrakcyjnych dla młodych obietnicach lewicy: Starsze pokolenie przeżyło komunizm i wie, do czego zawsze prowadzą takie działania

Starsze pokolenie przeżyło komunizm i wie, do czego zawsze prowadzą takie działania – tylko i wyłącznie do nieszczęścia ludzi – mówiła w rozmowie z TV Trwam historyk dr Lucyna Kulińska. Poruszyła temat zmian zachodzących na polskiej scenie politycznej, w tym rozłamów ideologicznych i politycznych w dwóch największych polskich ugrupowaniach.

– Widzimy aktualnie bardzo duże przetasowania na naszej scenie politycznej. Wydaje się, że dwa bardzo duże ugrupowania, które rozdawały karty, zaczynają tracić popularność, więc część posłów postanowiła działać według zasady „jeżeli nie może być lepiej, to chociaż niech będzie inaczej” i zmieniać całą scenę, łącząc się w zupełnie nowe podmioty – zauważyła historyk.

Przypomniała w tym kontekście rozmowy prowadzone z Platformą Obywatelską przez Jarosława Gowina i część jego popleczników. Jednak czas pokazał, że partia opozycyjna nie jest tak stabilna, jak mogłoby się wydawać.

– W Platformie Obywatelskiej, tak jak w PiS-ie, zaczęły zachodzić gwałtowne zmiany, przede wszystkim na tle światopoglądowym, związane ze sprawami szeroko rozumianej aborcji. Platforma Obywatelska zaczęła przesuwać się w lewo. Części działaczy nie będzie to odpowiadać – zwróciła uwagę dr Lucyna Kulińska.

Może to skutkować powstaniem nowego, centrowego ugrupowania. Jednak nie tylko opozycja ma problemy z partyjną integralnością

– O wiele bardziej smutna i przykra sprawa dotyczy dzisiejszej większości parlamentarnej, związanej z partią PiS. Mamy tutaj bardzo duży rozziew, ale tym razem nie dotyczy on już mniejszych partyjek, które wchodzą w skład tego porozumienia. Jest to rozziew, który dotyczy tego, co myślą szeroko rozumiane rzesze członków PiS i tego, co dokonuje się w czasie rządów sprawujących władzę przedstawicieli tej partii – zaznaczyła rozmówczyni TV Trwam.

Wiele osób związanych ze środowiskiem Prawa i Sprawiedliwości jest zaniepokojonych kierunkiem, w którym podąża ich partia.

– Znam bardzo wielu szeregowych członków PiS-u. Wielu z nich to ludzie naprawdę uczciwi, przyzwoici, którzy zaczynają się w tym wszystkim gubić, ponieważ wydaje się, że partia ta zmierza dużymi krokami do jakiejś formy, jeżeli nie anihilacji, to w każdym razie rozpadu – podkreśliła dr Lucyna Kulińska.

Historyk zwróciła uwagę, że postępuje dzielenie Polaków. Za przykład posłużyć mogą wystąpienia Ryszarda Terleckiego, zarówno w sprawie zwierząt, aborcji czy przynależności członków PiS do PZPR oraz ONR.

– To jest nowa linia podziałów. W sytuacji, kiedy w kraju panuje kryzys, kiedy panuje pandemia, takie działania wydają się tak destrukcyjne, że są nie do zrozumienia przez normalnych, wspierających tę partię członków. To zamieszanie ma – wydaje się – przykryć jakieś konkretne działania – oceniła.

Na całej sytuacji – zdaniem dr Lucyny Kulińskiej – najbardziej skorzysta lewica.

– Najbardziej zyska lewica, która postawiła na młodych, i która – jak się wydaje – podąża za trendami, które dzisiaj zaczynają panować w Europie, czyli trendami skrajnie lewicowymi. Oni głoszą, żeby młodym było lepiej, żeby w ogóle skasować wolny rynek, czyli to wszystko, co głosi lewica na Zachodzie –  zauważyła rozmówczyni TV Trwam.

Jak wskazała historyk, może to prowadzić do niekorzystnych rezultatów, takich jak stały, równy dochód dla wszystkich czy likwidacja własności prywatnej. Taki program może być wygodny dla młodych ludzi w obecnych czasach.

– To wielkie nieszczęście, ponieważ starsze pokolenie przeżyło komunizm i wie, do czego zawsze prowadzą takie działania – tylko i wyłącznie do nieszczęścia ludzi – zwróciła uwagę.

Jak zaznaczyła dr Lucyna Kulińska, część młodych może też zdecydować się na podążanie za formacją Szymona Hołowni, który ze względu na swoją elastyczność będzie w stanie wybić się na fali nastrojów obecnych dzisiaj wśród młodych Polaków.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl