fot. pixabay.com

Zwiększenie ochrony dzieci w sądach i zaostrzenie kar dla pedofilów

Resort sprawiedliwości przygotował pakiet zmieniający procedurę karną z udziałem dzieci tak, aby była ona przyjazna i bezpieczna dla najmłodszych.

Dzieci, które są ofiarami przestępstw lub świadkami w procesach karnych wymagają szczególnej opieki ze strony wymiaru sprawiedliwości. Postępowania sądowe są dla nich dużą traumą. Pogłębia ją czasami bezduszność systemu.

– Bardzo często w praktyce prawa i sadów zapomina się o tym, że ofiara ma przede wszystkim prawa i próbuje się tutaj koncentrować na prawach sprawcy – zauważył Krzysztof Kasprzak z Fundacji Życie i Rodzina.

Nieletni od lat mogą liczyć na specjalne traktowanie. Dzieci do 15 roku życia są przesłuchiwane w tzw. bezpiecznych pokojach przesłuchiwań. Resort sprawiedliwości chce ulepszyć to rozwiązanie, aby wszystkie dzieci mogły bez lęku składać zeznania.

– Przedłużamy ten czas. Do 18. roku życia każde dziecko w przypadku najcięższych przestępstw będzie przesłuchiwane w bezpiecznym pokoju przesłuchań z udziałem psychologa – zapowiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Poprawiona zostanie też komunikacja z dziećmi. Sędziowie przejdą specjalne szkolenia. Także informacje o prawach nieletnich i podejmowanych działaniach będą przekazywane w przystępnej formie.

– Wprowadzimy obrazkowe pouczenia dla dzieci, w formie grafik. Tak, aby dziecko wiedziało, dlaczego zeznaje, po co zeznaje i jakie prawa mu przysługują – zaznaczył wiceminister.

Jedną z najważniejszych zmian jest zapewnienie profesjonalnego prawnika dla dzieci, które zostały wykorzystane seksualnie.

– Już na etapie postępowania przygotowawczego, niezależnie od stanu majątkowego – co jest bardzo ważne i różni się od obecnego stanu prawnego – dziecko pokrzywdzone przestępstwami na tle seksualnym miało pełnomocnika z urzędu opłacanego przez państwo – zwrócił uwagę Marcin Romanowski.

Ponadto wszystkie postępowania związane z przemocą seksualną będą prowadzone z wyłączeniem jawności, aby chronić pokrzywdzonych. Ofiary, jeśli wyrażą wolę, będą też informowane o zakończeniu odbywania kary przez oprawcę.

– Projekt przedstawiony przez wiceministra sprawiedliwości jest krokiem w słusznym kierunku, ale trzeba zaznaczyć, że pogłębia on instytucje, które już istnieją – wskazał prawnik dr Sławomir Koroluk.

Resort sprawiedliwości chce także zmian w Kodeksie karnym. Postuluje zwiększenie kar dla tych, którzy dopuszczają się przemocy seksualnej wobec dzieci. Chce ponadto, by tego typu przestępstwa nie ulegały przedawnieniu.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl