fot. twitter.com

Minister M. Błaszczak przedstawi dziś informacje dot. pozyskania samolotów F-35

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak przedstawi dziś na posiedzeniu rządu informacje związane z pozyskaniem samolotów F-35. Wartość kontraktu to 4,6 mld dolarów.

W ubiegły piątek w Dęblinie szef resortu obrony podpisał z Amerykanami umowę na zakup 32 śmigłowców. W uroczystości wziął udział prezydent Andrzej Duda.

Wartość kontraktu to 4,6 mld dolarów. Umowa obejmuje też zakup pakietu logistycznego i szkoleniowego. Myśliwce bojowe F-35, m.in. ze względu na wielozadaniowość i obniżoną wykrywalność przez radary, są określane jako samoloty piątej generacji.

Poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, mówi, że dzięki F-35 kilkukrotnie wzrasta bezpieczeństwo Polski.

– To jest samolot, który będzie dawał Polsce przewagę w powietrzu przez najbliższe 40 lat. Tego jestem pewien. Ta technologia, którą dysponuje firma Lockheed Martin, to jest coś, co potencjalna konkurencja osiągnie może za kilkanaście lat. To jest tak złożony, skomplikowany i nowoczesny system, że możemy być dumni, że Ministerstwo Obrony Narodowej podjęło taką decyzję. (…) To spowoduje, że bezpieczeństwo Polski wzrasta skokowo – wskazuje poseł Michał Jach.

Pierwsze samoloty F-35 trafią na wyposażenie polskiej armii za 4 lata. Początkowo polscy piloci będą się na nich szkolić na terenie USA. W naszym kraju pierwsze maszyny pojawią się w 2026 roku.

W kolejnych latach MON planuje też zakup m.in. rozpoznawczych i bojowych dronów, które będą współdziałać z myśliwcami F-35.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl