fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Trwa wizyta prezydenta Francji w Polsce

Spotkanie z prezydentem i premierem, rozmowy na temat wzajemnej współpracy, unijnego budżetu, rozwoju obronności czy rolnictwa. Tak w skrócie podsumować można dotychczasową wizytę prezydenta Francji w Polsce.

Prezydenta Francji oficjalnie powitał prezydent Andrzej Duda. Prezydenci rozmawiali w cztery oczy oraz uczestniczyli w rozmowach delegacji. W ich obecności została podpisana deklaracja o wzmocnieniu współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz program współpracy polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego.

– Bardzo obszerny dokument, który reguluje współpracę pomiędzy Francją a Polską właściwie we wszystkich dziedzinach, poczynając od współpracy militarnej, poprzez współpracę polityczną, przemysłową, gospodarczą, społeczną – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Roczny bilans obrotów handlowych obu krajów to 20 mld euro. Prezydenci zapewniają o dalszym rozwoju współpracy. Ta wizyta to przełom w relacjach polsko-francuskich mówił prezydent Andrzej Duda. Zwłaszcza w nowej sytuacji UE.

– Opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię oznacza pewne nowe rozdanie i nowe otwarcie, że role w Unii Europejskiej będą musiały zostać w jakimś sensie poukładane na nowo – stwierdził Andrzej Duda.

Emmanuel Macron wskazał na konieczność większego zaangażowania państw europejskich w obronność.

– Obronność europejska nie ma być alternatywą dla NATO, ale jego niezbędnym uzupełnieniem i koniecznym wsparciem – mówił Emmanuel Macron.

Jednocześnie Macron namawiał polskie władze do wysłania wojsk do Afryki w ramach francuskiej misji przeciwko dżihadystom.

– Czyli tam gdzie nie mamy ulokowanych bezpośrednio interesów narodowych – powiedział prof. Piotr Mickiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego.

Prezydent Francji spotkał się także z premierem Mateuszem Morawieckim. Politycy dyskutowali o nowym budżecie Wspólnoty.

– Pokazaliśmy, że ambitna Europa potrzebuje ambitnego budżetu i ten ambitny budżet można sfinansować zarówno przez eliminację rabatów, ale również poprzez nowe źródła, takie jak podatek od transakcji finansowych czy opłata od jednolitego rynku, czyli opłata od wielkich międzynarodowych korporacji, czy właśnie podatek cyfrowy – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dyskusja dotyczyła także kwestii klimatycznych. W grudniu ubiegłego roku prezydent Emmanuel Macron groził Polsce zablokowaniem środków na sprawiedliwą transformację energetyczną, jeśli nasz kraj nie zobowiąże się do utrzymania unijnego celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Dziś po rozmowie z polskim premierem Macron przedstawił inne stanowisko. 

– Francja będzie apelować, aby fundusz sprawiedliwej transformacji energetycznej skupiony był na regionach najbardziej dotkniętych transformacją i to Polska skorzysta z tego, aby przeprowadzić swoją transformację energetyczną i klimatyczną – zaakcentował Emmanuel Macron.

Prezydent Macron na konferencji po spotkaniu z premierem Morawieckim ponownie nawiązał do sprawy praworządności w Polsce. Stwierdził, że jest to temat europejski, a nie dwustronny.

– Jest to temat europejski, ponieważ dotyczy nas wszystkich. To nie jest tak, że mamy jedno państwo, które ocenia, co robi drugie państwo, czy też udziela lekcji. Chciałbym podkreślić, że Francja nie chce udzielać żadnych lekcji, ale dla nas ważne jest wzmocnienie poszanowanie naszych wartości i zasad – mówił Macron.

– Polska, realizując reformę wymiaru sprawiedliwości, broni prawdziwych wartości europejskich – wskazał premier Mateusz Morawiecki.

Jednak mimo różnego spojrzenia na kwestię praworządności komentatorzy nie mają wątpliwości – ta wizyta to próba ocieplenia wzajemnych relacji.

– Cały czas istnieją przestrzenie, w których możemy dyskutować i możemy mieć wspólne spojrzenie, jest to przede wszystkim polityka rolna. Teraz Janusz Wojciechowski jest komisarzem od spraw rolnictwa, więc myślę, że tutaj widać dużą płaszczyznę współpracy – powiedział dr Piotr Andrzejewski z Instytutu Studiów Politycznych PAN.

Dlatego też premier Morawiecki i prezydent Macron zajęli wspólne stanowisko w sprawie rolnictwa. Chcemy troszczyć się i pielęgnować rolnictwo, wyrównywać dopłaty w taki sposób, żeby było to sprawiedliwe dla wszystkich rolników – mówił premier Polski.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl