fot. PAP/EPA

Francja: prezydent wyznaczył ministrów nowego rządu

Prezydent Francji Emmanuel Macron wyznaczył w poniedziałek ministrów nowego rządu premiera Jeana Castexa. W składzie gabinetu pozostał szef resortu gospodarki i finansów Bruno Le Maire oraz minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian.

Zmiany nastąpiły m.in. na stanowiskach ministra spraw wewnętrznych, sprawiedliwości oraz pracy. Nazwiska ministrów odczytał na konferencji prasowej sekretarz generalny Pałacu Elizejskiego Alexis Kohler.

Jean Castex został mianowany przez prezydenta Emmanuela Macrona premierem w piątek, wcześniej tego dnia prezydent przyjął dymisję poprzedniego szefa rządu Edouarda Philippe’a.

Emmanuel Macron zmienił skład gabinetu na dwa lata przed upływem swojego mandatu w 2022 roku, aby, jak to określił, „dostosować się do międzynarodowych wstrząsów i kryzysów (…) oraz wytyczyć nową ścieżkę programu reform, z którymi startował w wyborach w 2017 roku”.

Philippe został w niedzielę wybrany na mera Hawru przez radę municypalną. Emmanuel Macron zlecił byłemu premierowi misję tworzenia platformy poparcia przez wyborami w 2022 r.

PAP

drukuj