fot. PAP/EPA

Coraz więcej ofiar koronawirusa

Nowy koronawirus zabił już 426 osób. Zarażonych w tej chwili jest ponad 20 tysięcy, a ponad 650 osób zostało już wyleczonych.

W Chinach jest ponad 19 tysięcy potwierdzonych zakażeń. Mimo to Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że to wciąż za mało, by uznać rozprzestrzenianie się koronawirusa za pandemię. Wczoraj nastąpił kolejny, drugi zgon poza granicami Chin. Zmarły to 39-letni mężczyzna z Hongkongu. Tamtejsza służba zdrowia domaga się zamknięcia granic. [czytaj więcej]

– Ponieważ doświadczyłam SARS, nie chcę, aby Hongkong stał się taki, jak 17 lat temu. Mam nadzieję, że rząd wysłucha naszych żądań i szybko zamknie wszystkie granice i opanuje epidemię – powiedziała pielęgniarka z Hongkongu.

W obawie przed wirusem władze w Moskwie, Australii, Nowej Zelandii, Indonezji i Korei Południowej wydały decyzję o czasowym zakazie wjazdu na ich terytorium cudzoziemców uciekających z Chin. Inne kraje pomocy udzielają.

– Zgodnie z federalną ustawą o kwarantannie, wszyscy pasażerowie pozostaną tu przez 14 dni. To umożliwi służbie zdrowia pełną ocenę stanu. W ciągu tego czasu będziemy oferować wsparcie społeczne, a także usługi zdrowia psychicznego, ponieważ są to stresujące doświadczenia, które wielu z tych pasażerów przeżyło – mówiła Patty Hajdu, minister zdrowia w Kanadzie.

Ministrowie zdrowia najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata, które należą do grupy G7, uzgodnili, że będą w miarę możliwości koordynować działania na rzecz walki z rozprzestrzenianiem koronawirusa.

– W przypadku pojawienia się dalszej infekcji, osoby dotknięte chorobą zostaną natychmiast objęte opieką medyczną i przywiezione do szpitala – oznajmił Jens Spahn, minister zdrowia w Niemczech.

Koronawirus z Wuhanu powoduje zapalenie płuc. Patogen dotarł już do wszystkich prowincji i regionów Chin, a także do około 25 innych krajów.

TV Trwam News

drukuj