fot. PAP/EPA

Wielka Brytania zmieni prawo ws. zwolnień warunkowych więźniów?

W niedziele w Wielkiej Brytanii doszło do ataku terrorystycznego. Napastnik ranił nożem trzy osoby. Tydzień wcześniej wyszedł z więzienia za dobre sprawowanie. Brytyjski rząd zamierza zmienić przepisy pozwalające na zwolnienie warunkowe.

Do ataku nożownika w Londynie doszło w niedzielne popołudnie. Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna ciężko. Sprawcą okazał się dwudziestoletni mężczyzna.

– Podejrzany został niedawno zwolniony z więzienia, gdzie odbywał karę za przestępstwa terrorystyczne związane z islamem – oświadczyła Lucy D’Orsi z brytyjskiej policji.

Napastnik miał spędzić w więzieniu trzy lata, ale odbył tylko połowę kary za dobre sprawowanie. Po wyjściu na wolność był śledzony przez policję. To dlatego funkcjonariusze tak szybko zareagowali i tuż po ataku zastrzelili napastnika.

– Dotychczasowe i wypracowane w poprzednich latach sposoby walki z tym zjawiskiem zawodzą – powiedział dr Marcin Sienkiewicz, politolog.

Tak zwane państwo islamskie przyznało się do ataku w Londynie. Zamachowiec miał być bojownikiem ISIS. Obecnie trudno monitorować i kontrolować potencjalnych zamachowców o podłożu religijnym – zaznaczył politolog dr Marcin Sienkiewicz.

– Mamy do czynienia z ideą powstałą na gruncie religijnym, która jest niesiona przez struktury społeczne, przez grupy społeczne, przede wszystkim wyznawców islamu w Europie Zachodniej, która spotyka się z sympatią jednostek czy grup, które w pewnym momencie postanawiają przystąpić do ataku – wskazał dr Marcin Sienkiewicz.

Brytyjski rząd zamierza jednak zmienić przepisy, które pozwalają obecnie na zwolnienie warunkowe dla osób skazanych za terroryzm.

– Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której przestępca będący zagrożeniem dla społeczeństwa, zostaje wcześniej zwolniony na mocy automatycznego procesu sądowego, bez żadnego nadzoru ze strony komisji do spraw zwolnień warunkowych – zaakcentował Robert Buckland, minister sprawiedliwości Wielkiej Brytanii.

Według wstępnych założeń projektu, skazany terrorysta mógłby zostać zwolniony warunkowo z więzienia po odbyciu dwóch trzecich kary i pozytywnej opinii komisji do spraw zwolnień.

– Trudność polega na tym, jak to zastosować z mocą wsteczną do osób, które obecnie się kwalifikują do zwolnienia – podsumował Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii.

Brytyjski rząd analizuje także sposób odbywania kary przez zamachowców. W dyskusji pojawiają się dwie formy: przetrzymywanie terrorystów w jednej grupie, w izolacji od innych więźniów czy w rozproszeniu w celu resocjalizacji.

TV Trwam News

drukuj