Premier z wizytą w Wlk. Brytanii

Wczoraj szefowa polskiego rządu spotkała się z przedstawicielami Polonii. Dziś przed południem weźmie udział w konferencji darczyńców dla Syrii i regionu. Planowane jest także spotkanie premier Beaty Szydło z premierem Królestwa Niderlandów Markiem Rutte.

Wizyta ta odbywa się w czasie, gdy Wielka Brytania negocjuje warunki swojego dalszego członkostwa w UE. Wśród nich jest ograniczenie dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów zarobkowych z innych państw UE.

Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański mówi, że Polska przywiązuje wielką wagę do negocjacji dotyczącej reformy UE.

– Z jednej strony jesteśmy zainteresowani tym, żeby Wielka Brytania znalazła komfortowe miejsce w Unii. Z drugiej strony mamy poważny problem z zaakceptowaniem wszystkich propozycji, które są zgłaszane. Chcemy zachowania praw w możliwie szerokim wachlarzu, wszystkich praw socjalnych i pracowniczych Polaków już pracujących w Wielkiej Brytanii. To będzie przedmiotem uzgodnień – wyjaśnia Konrad Szymański.

Okazją do rozmowy na ten temat będzie piątkowe spotkanie premier Beaty Szydło z premierem Davidem Cameronem w Warszawie.

M.in. o kwestii projektowanego porozumienia ws. warunków dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE premier Beata Szydło rozmawiała także wczoraj z francuskim prezydentem.

– Przed nami bardzo trudna dyskusja, bo też będziemy musieli podejmować trudne decyzje. Wierzę głęboko w to, że znajdziemy konsensus, bo jest zrozumienie w Europie do tego, aby szukać rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo wszystkich Europejczyków – powiedziała premier.  

Tematem rozmów w Paryżu były też kwestie współpracy gospodarczej i obronności w Europie. Podróż zagraniczna szefowej polskiego rządu rozpoczęła się we wtorek. Tego dnia premier Beata Szydło odwiedziła Norwegię. W najbliższy poniedziałek uda się do Budapesztu, gdzie zaplanowano rozmowy m.in. z premierem Węgier Viktorem Orbanem.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl