Wlk. Brytania: zwolennik ISIS skazany na dożywocie za planowanie zamachu

19-letni Haroon Syed został w poniedziałek skazany przez brytyjski rząd na dożywotnie pozbawienie wolności za planowanie zamachu terrorystycznego, który mógł nastąpić podczas koncertu Eltona Johna 11 września ub.r. w londyńskim Hyde Parku.

Po kilkumiesięcznym postępowaniu prowadzący sprawę sędzia Michael Topolski skazał w poniedziałek nastolatka na karę dożywotniego pozbawienia wolności z możliwością ubiegania się o przedterminowe zwolnienie po 16,5 r.

Pochodzący z zachodniego Londynu Syed przyznał się w trakcie zeznań, że od kwietnia 2016 r. przygotowywał zamachy. Schwytano go po serii rozmów, które prowadził przez internet z podstawionymi agentami brytyjskich służb w sprawie zakupu w internecie materiałów wybuchowych i broni.

Jak wykazało sprawdzenie jego historii wyszukiwania, zbierał także informacje na temat gęsto zaludnionych miejsc w Londynie, by dokonać masowego zamachu za pomocą ładunku wybuchowego z gwoździami lub broni maszynowej.

Rozważał między innymi miejsce, w którym odbywał się koncert Eltona Johna zorganizowany w rocznicę zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 r. na wieże World Trade Center w Nowym Jorku oraz popularną ulicę handlową Oxford Street.

Brat 19-latka, również inspirowany działaniami ISIS, 23-letni Nadir Syed został w czerwcu ub.r. skazany na dożywocie za planowanie w 2014 r. ataku przez obcięcie głowy w okolicy Niedzieli Pamięci (Remembrance Sunday), upamiętniającej wkład brytyjskich żołnierzy i państw Wspólnoty Narodów w zwycięstwo w dwóch wojnach światowych.

Z zeznań złożonych przed sądem w trakcie trwającego kilka miesięcy procesu wynika, że to właśnie aresztowanie Nadira Syeda było przyczyną radykalizacji młodszego z braci, który związał się z radykalną i zdelegalizowaną w Wielkiej Brytanii grupą Al-Muhajiroun.

Planowany zamach był jednym z, osiemnastu, jakim brytyjskie służby zdołały zapobiec na terenie Wielkiej Brytanii od 2013 r.

 PAP/RIRM

drukuj