W. Brytania: Seria ataków kwasem w Londynie; zatrzymano nastolatka

Po serii pięciu ataków substancją żrącą, do których doszło Londynie, zatrzymano nastolatka – podała dziś brytyjska policja. W wyniku incydentów do szpitala z ranami twarzy trafiło kilka osób; motywem działania sprawców prawdopodobnie była chęć kradzieży.

Ataki miały miejsce w czwartek wieczorem; ich całą serię przeprowadzono w ciągu 90 minut, w dzielnicach Hackney i Islington leżących w północnej części brytyjskiej stolicy.

Zdaniem policji napaści są ze sobą powiązane, a motywem prawdopodobnie była chęć dokonania kradzieży. Zatrzymany, którego tożsamości nie ujawniono, przebywa obecnie na komisariacie i jest podejrzany o kradzież i spowodowanie poważnych obrażeń ciała.

Ofiarą jednego z ataków padł 32-letni mężczyzna; gdy jechał na skuterze, podjechało do niego, również na skuterze, dwóch mężczyzn i zaatakowali go substancją żrącą, następnie jeden z nich zabrał ofierze skuter i odjechał. Pozostałe incydenty przebiegały podobnie.

Ofiary są w szpitalu, a rany całkowicie „zmienią życie” przynajmniej jednej z tych osób – poinformowała policja.

Brytyjskie media zauważają, że do ataków z użyciem substancji żrących dochodzi w Londynie coraz częściej. Według danych policji metropolitalnej od 2012 r. liczba takich napadów wzrosła dwukrotnie, a szczególnie szybko rośnie ostatnio – w 2015 r. było ich 261, a w 2016 r. już 458. Od początku br. odnotowano 124 takie napaści.

PAP/RIRM

drukuj