fot. Paulina Lęcznar, DWOT

Blisko 400 żołnierzy 3. PBOT nieprzerwanie pomaga w przyjmowaniu uchodźców wojennych

Wparcie udzielane przez żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w przyjmowaniu uchodźców wojennych stale rośnie. Blisko 400 podkarpackich terytorialsów pomaga nieprzerwanie od ponad 380 godzin na polsko-ukraińskich przejściach granicznych, w punktach recepcyjnych i podczas relokacji, by przybywający do Polski Ukraińcy nie pozostali bez wsparcia.

Konflikt zbrojny za wschodnią granicą Polski trwa już 16 dni. Od tego czasu żołnierze 3. PBOT nieprzerwanie udzielają wsparcia podmiotom administracji rządowej i samorządowej w przyjęciu do naszego kraju uciekających przed wojną mieszkańców Ukrainy.

fot. Paulina Lęcznar, DWOT

Zaangażowanie podkarpackich terytorialsów nieustająco rośnie i – jak zapowiedział minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak – będzie rosło w miarę potrzeb zgłaszanych przez wojewodów i samorządowców.

– Zdecydowałem o zwiększeniu liczby żołnierzy WOT zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Do tej pory 1,5 tys. terytorialsów prowadziło swoje działania. Teraz będzie ich 3 tysiące. W razie potrzeby zwiększymy tę liczbę – poinformował minister Mariusz Błaszczak w środę wieczorem na Twitterze.

fot. Paulina Lęcznar, DWOT

Żołnierze 3. PBOT już szesnastą dobę nieprzerwanie udzielają pomocy administracji zespolonej. Blisko 400 z nich cały czas wspiera instytucje odpowiedzialne za przyjęcie uchodźców w czterech głównych obszarach: transport osób z granicy do punktów recepcyjnych oraz ich relokacja, obsługa w punktach recepcyjnych i informacyjnych, dystrybucja pomocy humanitarnej, budowa/rozbudowa miejsc przeznaczonych na tymczasowe zakwaterowanie uchodźców. Wszystko organizowane jest po to, by dać uchodźcom poczucie bezpieczeństwa oraz ułatwić proces przybycia Ukraińców do Polski.

kpt. Witold Sura, 3. PBOT

drukuj