fot. pixabay.com

Służby rozbiły grupę organizującą gry hazardowe na niezarejestrowanych automatach

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej rozbili grupę, której członkowie podejrzani są o organizowanie gier hazardowych na niezarejestrowanych automatach. W trakcie akcji przejęto 350 automatów do gier.

Rzecznik Centralnego Biura Śledczego Policji, podinspektor Iwona Jurkiewicz, przekazała, że nad sprawą pracowali policjanci z olsztyńskiego CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

„Śledczy wyjaśniają okoliczności, sposób działania i osoby należące do zorganizowanej grupy przestępczej” – zaznaczyła policjantka.

Wskazała, że członkowie grupy są podejrzani o przestępstwa skarbowe, głównie o organizowanie nielegalnego hazardu w kilkudziesięciu obiektach m.in. w województwie warmińsko-mazurskim i podlaskim.

„Z ustaleń śledczych wynika, że zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od 2015 do 2016 roku, kiedy funkcjonariusze zaczęli zamykać kolejne punkty gier hazardowych, przejmując automaty. Przeprowadzono łącznie około 120 kontroli takich punktów” – podkreśliła rzecznik CBŚP.

Rzecznik Krajowej Administracji Skarbowej, Anita Wielanek, poinformowała, że podczas ostatnich działań śledczy zabezpieczyli ok. 350 szt. automatów o wartości ok. 4,2 mln złotych oraz blisko 600 tys. złotych znajdujących się w urządzeniach.

„Śledztwo było przede wszystkim ukierunkowane na ustalenie osób organizujących nielegalną działalność oraz współpracujących z nimi” – powiedziała Anita Wielanek.

 

„Na poczet kar i grzywien zabezpieczono 180 tys. zł oraz biżuterię wartą ok. 40 tys. złotych. Zabezpieczono również pistolet Walter P-99 kal. 9 mm i 2 rewolwery czarnoprochowe i wiatrówkę” – dodała rzecznik KAS.

Podczas akcji śledczy zatrzymali 14 osób, które zostały doprowadzone do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Do prokuratury zgłosiła się też jedna osoba, która również usłyszała zarzuty w tej sprawie.

„Zatrzymani usłyszeli prokuratorskie zarzuty dotyczące odpowiednio kierowania oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, jak też popełnienia szeregu przestępstw skarbowych polegających na urządzaniu gier hazardowych na automatach wbrew przepisom ustawy” – poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

„Zatrzymania mają związek z wielowątkowym śledztwem prowadzonym w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku dotyczącym funkcjonowania na terenie województwa warmińsko–mazurskiego, podlaskiego, pomorskiego i innych, kilku zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się uzyskiwaniem nielegalnych korzyści z gier na automatach. W sprawie tej w listopadzie i grudniu 2021 roku zatrzymano siedmiu głównych członków zorganizowanej grupy przestępczej. Wobec sześciu podejrzanych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. W następnych miesiącach zatrzymano kolejnych sześciu podejrzanych” – podała Prokuratura Krajowa.

Według ustaleń śledczych wśród członków grupy istniał podział ról.

„Kierujący grupą pozyskiwali automaty do gier losowych, decydowali o miejscu ich ulokowania, wydawali polecenia podległym członkom grupy w zakresie funkcjonowania lokali i ich obsługi, a także decydowali o zatrudnianiu osób do obsługi automatów i ich wynagradzaniu. Do zadań pozostałych członków należało dokonywanie rozliczeń wstawianych automatów, dokonywanie ich zasypu środkami pieniężnymi, podpisywanie umów z właścicielami lokali i inne czynności, w tym rozliczanie utargów” – zaznaczyła Prokurata Krajowa.

„Według wstępnych ustaleń, w okresie tylko 2 miesięcy działalności, grupa przestępcza mogła osiągnąć ponad 120 tys. złotych dochodu” – dodała prokuratura.

Jak zaznaczają śledczy, sprawa ma charakter rozwojowy.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl