fot. twitter.com/PolskaPolicja

20 lat działalności Centralnego Biura Śledczego Policji

Równo 20 lat temu swoją działalność rozpoczęło Centralne Biuro Śledcze Policji. Formacja powstała z połączenia Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną i Biura ds. Narkotyków.

Od początku powstania, CBŚP rozbiło ponad 3,5 tys. zorganizowanych grup przestępczych, m.in. „Wołomin” czy „Pruszków”.

https://twitter.com/PolskaPolicja/status/1250322451851952131

 

Funkcjonariusze zatrzymali 90 tys. podejrzanych, zlikwidowali prawie 300 laboratoriów narkotyków syntetycznych i 1000 plantacji konopi. Dzięki ich działalności gangi straciły 42 tony narkotyków i majątki warte ponad 8 mld złotych.

Jacek Wrona, były oficer CBŚ wskazał, że formacja zniwelowała przestępczość zorganizowaną w Polsce.

– Dzięki Centralnemu Biuru Śledczemu przestępczość zorganizowana na terenie Polski została okiełzana. Po wielu latach można zaobserwować, że nie mamy strzelanin na ulicy. Nie mamy jawnych działań przestępczych. Nie mamy grup, które rządziły na danych terenach, miastach, które zastraszały, które tworzyły <<dziki zachód>> czy <<dziki wschód>> na terenie Polski. To wszystko zostało właśnie przez m.in. CBŚ opanowane. Gro osób, które stanowiły ten kwiat przestępczy poniosła odpowiedzialność karną – podkreślił Jacek Wrona.  

20 lat CBŚP tworzyło blisko 1300 policjantów i ponad 70 pracowników. Obecnie w Biurze pracuje prawie 2 tys. funkcjonariuszy i 250 pracowników.

 

RIRM

drukuj