fot. cbsp.policja.pl

CBŚP: policyjni „łowcy cieni” zatrzymali poszukiwanych m.in. przez Wielką Brytanię

Policjanci z grupy tzw. łowców cieni Centralnego Biura Śledczego Policji namierzyli i zatrzymali trzech mężczyzn, w tym dwóch poszukiwanych przez Wielką Brytanię – poinformowała PAP kom. Iwona Jurkiewicz z CBŚP. Byli poszukiwani m.in. w związku z przemytem narkotyków i handlem ludźmi.

Wszyscy zatrzymani pochodzą z Polski, dwóch z nich zostało skazanych przez sądy w Wielkiej Brytanii na kary 13 i 11 lat więzienia za – odpowiednio – przemyt znacznych ilości narkotyków oraz handel ludźmi. Trzeci z mężczyzn był natomiast poszukiwany przez Sąd Okręgowy w Warszawie w związku z wyrokiem za udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Jak poinformowała rzecznik prasowa CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz, pierwszy z mężczyzn był poszukiwany na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania wydanego przez Sąd Koronny w Bristolu w styczniu 2019 roku. 32-latek został skazany w Wielkiej Brytanii na karę 13 lat więzienia „za przemyt znacznych ilości narkotyków oraz pranie pieniędzy”.

Kom. Iwona Jurkiewicz zaznacza, że w trakcie trwania procesu w Wielkiej Brytanii mężczyzna pochodzący z województwa śląskiego zbiegł do Polski. W kraju był notowany za bójki i pobicia z użyciem niebezpiecznych narzędzi.

„Tuż po tym, gdy strona brytyjska przekazała informację o ściganym do Centralnego Biura Śledczego Policji, do akcji wkroczyli policjanci z grupy tzw. łowców cieni. Intensywne działania doprowadziły funkcjonariuszy na warszawskie osiedle. Tam na jednej z ulic Pragi Północ w Warszawie zatrzymali całkowicie zaskoczonego mężczyznę” – informuje kom. Iwona Jurkiewicz.

W ręce „łowców cieni” wpadł również 53-letni Ignacy B., który był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania wydanym przez Wielką Brytanię w związku ze wyrokiem 11 lat pozbawienia wolności. Jak informuje CBŚP, brytyjski sąd uznał, że poszukiwany był członkiem zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem ludźmi. Na terenie Wielkiej Brytanii zatrzymano w tej sprawie jeszcze 16 innych podejrzanych, którzy następnie zostali skazani na kary bezwzględnego pozbawienia wolności.

„Mężczyzna w trakcie prowadzonego procesu wyjechał do Polski, gdzie przebywał, zmieniając miejsca pobytu. Na początku ukrywał się na terenie województwa łódzkiego, a następnie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Policjanci CBŚP ustalili, że poszukiwany znajduje się we Włocławku, gdzie został zatrzymany” – zaznacza kom. Jurkiewicz. Jak dodaje, decyzję ws. ekstradycji mężczyzny do Wielkiej Brytanii podejmie sąd.

Trzeci zatrzymany był poszukiwany od 2017 roku na podstawie dwóch listów gończych wydanych przez Sąd Okręgowy w Warszawie za przestępstwa dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym.

Grupa, w której działał poszukiwany 62-letni Krzysztof K., zajmowała się m.in. wymuszeniami rozbójniczymi czy przestępstwami przeciwko wolności oraz przestępstwami narkotykowymi.

„Poszukiwany za popełnione czyny został skazany na 5 lat pozbawienia wolności. W wyniku podjętych czynności +łowcy cieni+ ustalili jego miejsce ukrywania. Mężczyzna przebywał w powiecie węgrowskim, gdzie został zatrzymany, a następnie doprowadzony do zakładu karnego” – poinformowała kom. Iwona Jurkiewicz.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl