Śląskie: CBŚP i SG rozbiły gang produkujący nielegalne wyroby tytoniowe

Blisko milion sztuk papierosów i ponad 4 tony krajanki tytoniowej przejęli policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy rozbili działającą na Śląsku grupę przestępczą zajmującą się produkcją i wprowadzeniem do obrotu wyrobów tytoniowych bez znaków akcyzy.

Funkcjonariusze zlikwidowali nielegalną fabrykę i trzy magazyny, w których składowano wyroby tytoniowe; zatrzymali dziewięć osób – poinformował w piątek PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach Waldemar Łubniewski.

Według ustaleń postępowania, gang działał od początku br. Policjanci wraz ze Strażą Graniczną prowadzili działania w czterech miastach woj. śląskiego.

„W wyniku przeprowadzonych czynności zlikwidowano nielegalnie funkcjonującą fabrykę papierosów i trzy magazyny, w których składowano te wyroby. Ponadto zabezpieczono m.in. kompletną linię służącą do produkcji papierosów, ponad 4 tony pociętego tytoniu do palenia – krajanki tytoniowej – około 956 tys. sztuk papierosów, komponenty do ich produkcji i etykiety z nazwą znanego na rynku producenta tych wyrobów” – przekazał prok. Waldemar Łubniewski.

Według śledczych, wprowadzenie na rynek zabezpieczonego takiej ilości nielegalnego towaru spowodowałoby straty Skarbu Państwa z tytułu należnego podatku akcyzowego w wysokości ponad 3,7 mln zł.

Podczas realizacji przeprowadzanej w Tychach i innych miastach zatrzymano w sumie dziewięć osób biorących udział w przestępczym procederze. W prokuraturze usłyszały one zarzuty dotyczące udziału w grupie przestępczej oraz wytwarzania wyrobów tytoniowych bez stosownych zezwoleń i opłacania podatków.

Wobec czterech podejrzanych prokurator wystąpił do sądu z wnioskami o areszt. Wobec pozostałych stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru, poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem lub zakazem wydania paszportu.

PAP/RIRM

drukuj