fot. twitter.com/PiotrUscinski

P. Uściński: Nie wyobrażam sobie, aby większość sejmowa odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt chroniący ludzkie życie

Nie wyobrażam sobie, aby większość sejmowa odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt chroniący ludzkie życie – mówi poseł PiS Piotr Uściński. Izba zajmie się dzisiaj obywatelskim projektem „Zatrzymaj aborcję”.

Projekt przewiduje wykreślenie z obowiązującego prawa tzw. przesłanki eugenicznej, która pozwala między innymi na zabijanie dzieci z zespołem Downa. Jest to jedna z trzech przesłanek, w których obecne przepisy dopuszczają dokonanie tzw. aborcji. Pozostałe to poczęcie dziecka w wyniku gwałtu oraz zagrożenie zdrowia i życia matki. Poseł Piotr Uściński zaznacza, że w klubie PiS w czasie głosowania nad skierowaniem projektu do dalszych prac nie będzie dyscypliny.

– W klubie PiS nie ma żadnej dyscypliny w tym zakresie. Jestem przekonany, że nawet, jeśli Lewica złoży wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu, to my tego projektu nie odrzucimy. Jestem przekonany, że większość w Sejmie będzie chciała chronić życie ludzkie. Życie dzieci nienarodzonych jest rzeczą świętą i należy je chronić za wszelką cenę. Aborcja eugeniczna jest niezgodna z prawami człowieka. Nie wyobrażam sobie, żeby Sejm w pierwszym czytaniu odrzucił ten projekt – podkreśla.

Obywatelska inicjatywa „Zatrzymaj aborcję” będzie procedowana ponownie. W poprzedniej kadencji Sejmu przeszła pierwsze czytanie, po czym utknęła, w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, a następnie w specjalnej podkomisji. Pod inicjatywą „Zatrzymaj aborcję” zebrano blisko milion podpisów. Przyjęciu zawartych w projekcie rozwiązań sprzeciwiają się m. in. środowiska feministek, skupione w tzw. Czarnym Marszu. Projekt krytykuje także Lewica oraz Koalicja Obywatelska.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj