25. rocznica przekazania insygniów RP

W Senacie odbyły się uroczystości 25. rocznicy przekazania insygniów RP. W obchodach wziął udział m.in. prezydent Andrzej Duda.

22 grudnia 1990 r. prezydent Ryszard Kaczorowski przekazał na ręce ówczesnego prezydenta Lecha Wałęsy insygnia władzy II RP.  Uroczystości odbyły się na Zamku Królewskim.

Prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do tamtych wydarzeń podkreślił, że miały one charakter historyczny i symboliczny.

To był wielki symbol odrodzenia się wolnej Polski, ale nie tylko. Nie wolno tutaj zapomnieć wspaniałej roli, jaka odegrał nieżyjący już marszałek pierwszego odnowionego Senatu pan prof. Andrzej Stelmachowski, który o ten kontakt z polską emigracją z rządem na uchodźctwie, z prezydentem RP na uchodźctwie zabiegał. Budował on nici odnowienia w ten sposób wspólnoty. Nie tylko na poziomie społecznym, ale przede wszystkim tej wspólnoty na poziomie państwowym, pomiędzy tymi, którzy przez lata pielęgnowali wolną Polską władzę na uchodźstwie, a tymi, którzy tą władze w wolnej Polsce odzyskali – mówił prezydent Andrzej Duda.

Z okazji 25.rocznicy przekazania insygniów RP w senacie otwarto wystawę pt. „Insygnia Wolności”. Ekspozycja ukazuje losy insygniów II Rzeczypospolitej.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl