fot. PAP

Związkowcy spotkają się z prezydentem ws. dialogu społecznego

Na początku stycznia przedstawiciele największych związków zawodowych spotkają się z prezydentem Bronisławem Komorowskim ws. dialogu społecznego. Związkowcy liczą, że na spotkanie przybędzie także premier Ewa Kopacz.

NSZZ „Solidarność” przygotowała projekt ustawy o powołaniu Rady Dialogu Społecznego, która miałaby zastąpić dotychczasową Komisję Trójstronną.

Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ „S” mówi, że negocjacje trwają już ponad rok, jednak związkowcy są zdeterminowani do wypracowania wspólnego projektu.

Chcielibyśmy, aby Rada Dialogu miała większe uprawnienia, jeżeli chodzi o wpływ na powstawanie aktów prawnych, a więc i własną inicjatywę ustawodawczą, a także – co też chcielibyśmy – aby przewodniczący był rotacyjny (czyli cyklicznie, co pewien okres czasu zmieniałby się, raz związkowiec, raz pracodawca, raz przedstawiciel rządu). To takie ogólne założenia projektu. Oby stało się to prawem i nowy dialog społeczny w Polsce przybrał właśnie taką formę – zaznacza Marek Lewandowski.

Pod koniec czerwca 2013 r. związkowcy zawiesili swój udział w posiedzeniach Komisji Trójstronnej. Jak podkreślali, w Komisji, w której był prowadzony pozorowany dialog.

RIRM

drukuj