fot. twitter.com

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z premierem Ukrainy

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał we wtorek telefonicznie z szefem rządu Ukrainy Ołeksijem Honczarukiem, który zaprosił go do złożenia oficjalnej wizyty w jego kraju – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Według CIR o rozmowę wystąpiła strona ukraińska.

„Premier Ukrainy potwierdził europejskie ambicje Ukrainy oraz strategiczne znaczenie relacji z Polską. Zarysował również plany reform, które jego rząd zamierza przeprowadzić w najbliższym czasie” – podkreślono w komunikacie CIR.

Jak zaznaczono Mateusz Morawiecki i Ołeksij Honczaruk wyrazili nadzieję, że najbliższe posiedzenie Komisji Mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych zaplanowane na 24-25 października br. „będzie owocne”.

CIR poinformował też, że premier Ukrainy zaprosił premiera Mateusza Morawieckiego do złożenia wizyty na Ukrainie.

O rozmowie szefów rządów poinformowała również strona ukraińska.

„Premier Ukrainy podkreślił, jak istotne są dwustronne stosunki strategiczne Ukrainy i Polski oraz zaprosił szefa polskiego rządu do złożenia oficjalnej wizyty w Kijowie” – czytamy w komunikacie ukraińskiego rządu. Jak zaznaczono była to pierwsza rozmowa obu premierów.

Według komunikatu podczas rozmowy poruszono m.in. kwestię wydawania polskich zezwoleń dla ukraińskich przewoźników drogowych.

Ołeksij Honczaruk pogratulował Mateuszowi Morawieckiemu zwycięstwa w wyborach parlamentarnych, zaś polski premier przekazał swojemu ukraińskiemu odpowiednikowi gratulacje w związku z niedawnym mianowaniem go na stanowisko szefa rządu.

Ukraiński premier zwrócił się z apelem o jak najszybsze mianowanie przewodniczącego polskiej części wspólnej komisji międzyrządowej do spraw współpracy gospodarczej.

Podczas rozmowy premier Ukrainy prosił też o rozwiązanie problemu zezwoleń transportowych.

„Brak wystarczającej liczby zezwoleń Rzeczypospolitej Polskiej na przewozy ciężarowe dla Ukrainy stwarza problemy dla tysięcy Ukraińców i jest czynnikiem sztucznego ograniczania rozwoju dwustronnych relacji handlowych” – oświadczył.

Według komunikatu ukraińskiego rządu ustalono, że sprawą zezwoleń przewozowych mają zająć się ministrowie infrastruktury obu krajów podczas zaplanowanego w końcu października posiedzenia ukraińsko-polskiej komisji ds. międzynarodowych przewozów samochodowych.

Przekazał w rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim, iż wśród priorytetów działalności władz w Kijowie jest „zachowanie i wzmocnienie integracji europejskiej i euroatlantyckiej, zapewnienie praworządności i przeprowadzenie reformy sądownictwa, wyplenienie korupcji oraz wzrost gospodarczy”. Poinformował także polskiego premiera o planach otwarcia rynku handlu ziemią rolną, prywatyzacji oraz współpracy Ukrainy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Zgodnie z komunikatem premier Morawiecki „zaznaczył w odpowiedzi, że wymienione reformy są niezwykle ważne, a Polska będzie nadal udzielała Ukrainie wsparcia na drodze jej rozwoju”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl