fot. pixabay.com

J. Ozdoba: Będzie systemowe rozwiązanie problemu zalegających w Polsce odpadów

Będzie systemowe rozwiązanie problemu zalegających w Polsce odpadów – poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

Senackie komisje ds. klimatu, samorządu terytorialnego oraz środowiska pracowały nad nowelą ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nowe przepisy mają sprawić, że samorządowcy rozliczą się z odpadów za 2020 rok na korzystniejszych warunkach.

Dyskusja w senackich komisjach przeszła na temat zalegających w Polsce odpadów. Z ust wiceministra Jacka Ozdoby padła zapowiedź o systemowym rozwiązaniu.

– Planujemy inwestycję, która będzie rozwiązaniem państwowym, czyli specjalna spalarnia dedykowana do uprzątnięcia odpadów w ciągu kilku lat. Trzeba rozwiązać to po prostu systemowo w celu uprzątnięcia tego, co jest niebezpieczne. W dłuższej perspektywie wiąże się to z kosztami, z ryzykiem, z analizami – oznajmił Jacek Ozdoba.

Wiceminister klimatu i środowiska wskazywał, że w przypadku odpadów Polska ma problem z wieloletnimi zaniedbaniami. Dokumenty, do których rząd ma dostęp, wskazują częste stosowanie metody „na słupa”. Sprawca składowiska znikał, a problem spadał na barki samorządów, które mają za małe środki, aby skutecznie unieszkodliwiać odpady. To często koszty sięgające milionów złotych. W Mysłowicach Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przeznaczył na ten cel środki sięgające 40 mln zł – podkreślił wiceminister Jacek Ozdoba.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl