fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] W. Kraska: Rząd ocenił, że w chwili, gdy Polska ma tak duży wzrost gospodarczy, podniesienie cen prądu spowolniłoby gospodarkę

Nasz rząd doszedł do wniosku, że w obecnym momencie, kiedy Polska się tak doskonale rozwija, mamy taki duży wzrost gospodarczy, podniesienie cen prądu nie tylko spowolni tę gospodarkę, ale myślę, że utrudniłoby nasze dojście do tych parametrów życiowych, jakie mają mieszkańcy Europy zachodniej – mówił we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja senator Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Kraska.

Senat rozpatrzył dziś nowelizację o ustawy o cenach prądu w 2019 roku. Ta nowelizacja powoduje, że ceny prądu w tym roku nie będą większe niż na koniec czerwca 2018 roku – wyjaśnił Waldemar Kraska.

– Dzisiejsza nowelizacja tej ustawy z grudnia 2018 roku była konieczna, ponieważ wystąpiły pewne trudności interpretacyjne pewnych zapisów poprzedniej ustawy. Żeby to do końca rozwiać i żebyśmy mieli wszyscy pewność, że ceny prądu w roku 2019, czyli obecnym, nie wzrosną, potrzeba była ta nowelizacja. Mogę otwarcie powiedzieć, że ceny prądu nie wzrosną w 2019 roku, będą nie większe niż na koniec 30 czerwca 2018 roku – zadeklarował gość „Aktualności dnia”.

W całej Europie w tym roku będziemy mieli natomiast do czynienia ze wzrostem cen prądu – zauważył senator PiS.

– To było także dzisiaj podnoszone w debacie, tylko że nasi przeciwnicy z Platformy Obywatelskiej zapominają, że to właśnie za ich rządów została podpisana w Parlamencie Europejskim decyzja o tych nieszczęsnych akcjach, których cena teraz bardzo wzrosła. To właśnie przez to praktycznie cała Europa będzie płaciła więcej za prąd. Nasz rząd doszedł do wniosku, że w obecnym momencie, kiedy Polska się tak doskonale rozwija, mamy taki duży wzrost gospodarczy, podniesienie cen prądu nie tylko spowolni tę gospodarkę, ale myślę, że utrudniłoby nasze dojście do tych parametrów życiowych, jakie mają mieszkańcy Europy zachodniej – podkreślił.

Polityk zwrócił uwagę, że w Polsce istnieją zasoby węgla na kilkadziesiąt lat, których „grzechem byłoby nie wykorzystywać”.

– Oczywiście jest debata, w jaki sposób go przetwarzać, żeby tych rzeczy złych dla środowiska było jak najmniej, ale też nie możemy się zgodzić na to, żebyśmy zupełnie zrezygnowali z węgla, szczególnie że takie kraje sąsiedzkie, jak Niemcy, zdecydowanie więcej zużywają tego węgla niż Polska, a niestety ciągle jest podnoszone nie tylko w naszym kraju, ale także na forum europejskim, że to właśnie Polska jest tym jednym z wielkich trucicieli, którzy wykorzystują swój węgiel i mają dużą emisję CO2 do atmosfery – akcentował gość „Aktualności dnia”.

Polska nie może korzystać tylko i wyłącznie z odnawialnych źródeł energii – ocenił Waldemar Kraska.

– Korzystanie z naszego węgla jest naszym obowiązkiem. My nie możemy sobie pozwolić na to, żeby przejść tylko na energię odnawialną. Wiemy, że nie zawsze wieje wiatr, nie zawsze świeci słońce, a prąd jest potrzebny praktycznie całą dobę. (…) Jesteśmy skazani na to, żeby skorzystać z tych źródeł konwencjonalnych – wskazał senator PiS.

Całość rozmowy z senatorem Waldemarem Kraską w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

RIRM

 

drukuj