fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

W. Kraska: Do Polski dotarły szybkie testy na obecność koronawirusa

Do Polski dotarły szybkie testy na obecność koronawirusa w organizmie – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 13 tys. testów. Resort liczy, że za kilka dni osiągniemy pułap 20 tys.

Obecnie próbki pobrane od osób są poddawane badaniom genetycznym. Rząd zakupił jednak szybkie testy w Korei Południowej.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że te testy zostaną dziś poddane walidacji. Wynik takiego testu jest już po 15 minutach.

– Chcemy wiedzieć, jak te testy będą sprawdzały się u osób, które są już zarażone koronawirusem. Chcemy mieć pewność, że one są wiarygodne. Z tymi testami trafiły do nas także urządzenia, do których są one wkładane i odczytuje się z nich wynik. Osobiście wiążę dużą nadzieję z tymi szybkimi testami, ponieważ zdecydowanie usprawniłoby to wykonywanie testów u pracowników służby zdrowia i pensjonariuszy DPS-ów, bo tam sytuacja jest trudna – wskazał.

Do tej pory Covid-19 wykryto u ponad 8,5 tys. osób. Walkę z patogenem przegrało 339 osób. Wyzdrowiało już blisko 1000 zakażonych.

RIRM

drukuj