[TYLKO U NAS] W. Kraska: Polacy nie chcą zbyt często chodzić do lokali wyborczych – to argument przeciw referendum

Polacy nie chcą tak często chodzić do lokali wyborczych, więc jest to argument, by to referendum się nie odbyło. Druga sprawa to Narodowe Święto Niepodległości – powiedział w „Polskim punkcie widzenia” na antenie TV Trwam senator PiS Waldemar Kraska. Uzasadnił w ten sposób wstrzymanie się od głosu podczas głosowania ws. referendum konsultacyjnego.

Senatorowie rozpatrywali na wczorajszym posiedzeniu sprawę prezydenckiego referendum konsultacyjnego. Tylko dziesięciu senatorów zdecydowało się poprzeć wniosek głowy państwa. Wszyscy senatorowie PiS wstrzymali się od głosu.

– Wstrzymałem się od głosu. Przeważyły o tym argumenty czysto techniczne. Termin został wyznaczony na 10 i 11 listopada. Polacy nie chcą tak często chodzić do lokali wyborczych, więc jest to argument, by to referendum się nie odbyło. Druga sprawa to Narodowe Święto Niepodległości. W tym czasie odbywa się wiele uroczystości. Referendum mogłoby zmącić tę atmosferę. Mogłyby pojawić się akcenty, które atakowałyby to referendum – wyjaśnił senator Waldemar Kraska.

Prezydencki minister Paweł Mucha twierdził, że termin nie jest problemem. Inaczej patrzyli na to parlamentarzyści.

– Pan minister tłumaczył to w ten sposób, że rocznica odzyskania niepodległości jest dla Polaków patriotycznym świętem, więc aktem takiego patriotyzmu byłoby pójście do urn. Wiemy, jak skończyło się poprzednie referendum – frekwencją 7,8 proc. Trzeba też wspomnieć o kosztach, które mogłyby sięgać 100 mln złotych – podkreślił Waldemar Kraska.

– Myślę, że pan prezydent zrobił bardzo dużo, bo rozpoczął dyskusję na temat naszej konstytucji, bo tematu długo w ogóle nie było. Media powinny to również nagłaśniać, bo wielu ludzi nie zna obecnej, a co dopiero mówić o zmianie – dodał.

Senator Jan Żaryn podczas dyskusji proponował, by nie odchodzić od samej idei, ale zmienić termin referendum.

– Profesor Żaryn ujął to bardzo trafnie. Powinniśmy mówić o tym, czy chcemy zmienić konstytucję, czy chcemy nową, czy nie chcemy jej zmieniać. Myślę, że ona powinna być zmieniona – podsumował Waldemar Kraska.

RIRM

drukuj