fot. PAP/Rafał Guz

Warszawa: Na Zamku Królewskim odbył się finał konkursu dla młodzieży polonijnej pod hasłem „Być Polakiem”

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbył się finał konkursu dla młodzieży polonijnej pod hasłem „Być Polakiem”. Laureatom pogratulowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Uczestnicy konkursu „Być Polakiem” przygotowują prace plastyczne i literackie. Inicjatywa ma za zadanie umacniać tożsamość narodową wśród młodzieży polonijnej. I właśnie do niej w trakcie gali finałowej 11. edycji konkursu zwróciła się marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

– To, że po raz 11 bierzecie udział w konkursie >>Być Polakiem<< najdobitniej świadczy o tym, że choć mieszkacie na różnych kontynentach, to jednak znacie swoje korzenie, jesteście związani z Polską – powiedziała Elżbieta Witek.

https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1290708632816975872

Motywem przewodnim tegorocznej edycji konkursu była „Solidarność”. W tym roku ten ogromny społeczny ruch, który zmienił oblicze Polski, świętuje swoje 40-lecie.

– „Solidarność” to nie był jakiś związek zawodowy 40 lat temu. To był największy ruch społeczny wolnościowy w dziejach ludzkości – zaznaczył Jan Dziedziczak, minister w Kancelarii Premiera, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków zagranicą.

https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1290710109258231808

W pracach konkursowych uczestnicy odpowiadali na pytanie, czy dziś jest potrzeba, aby być solidarnym z Polską i Polakami żyjącymi w kraju oraz poza jego granicami.

– Ogromny ładunek patriotyzmu, ogromny ładunek miłości do ojczyzny, ogromny ładunek prac, wysiłku, włożonego w to, żeby wziąć udział, odnieść sukces – podkreślił Dariusz Bonisławski ze stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, współorganizator konkursu.

W trakcie gali finałowej na Zamku Królewskim w Warszawie laureaci konkursu otrzymali polskie flagi, dyplomy i upominki. Marszałek Sejmu podkreślała, że to właśnie młodzi na całym świecie mogą stawać się ambasadorami polskości.

– Dziś – po 40 latach – okazuje się, że wy, młodzi ludzie, zupełnie niepamiętający tamtych czasów, ale dzięki swoim rodzicom, dziadkom, ale także dzięki swoim nauczycielom, wiecie, czym była „Solidarność”, jak bardzo na to czekaliśmy – mówiła marszałek Sejmu.

https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1290640247374655489

Obok uczniów nagrodzeni zostali także nauczyciele. Inicjatorem i pomysłodawcą konkursu, organizowanego już od 2010 roku, jest poseł Joanna Fabisiak z Koalicji Obywatelskiej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl