fot. flickr.com

KE rozpoczęła konsultacje dyrektywy ws. energii odnawialnej i efektywności energetycznej

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje dyrektywy ws. energii odnawialnej i efektywności energetycznej. Przegląd ma określić, w jaki sposób regulacje przyczynią się do osiągnięcia klimatycznych i środowiskowych celów tzw. Europejskiego Zielonego Ładu.

Konsultacje ocenią też skuteczność przepisów, które mają doprowadzić do efektywności energetycznej na poziomie co najmniej 32,5 proc. do 2030 roku.

Do wdrożenia zasad Europejskiego Zielonego Ładu negatywnie podchodzą polscy rolnicy. Jacek Podgórski, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, uważa, że regulacje mogą osłabić branżę.

– Europejski Zielony Ład może być zagrożeniem nawet nie tyle dla całego europejskiego rolnictwa, co szczególnie dla rolnictwa polskiego. My w naszym kraju obserwujemy odwrotną tendencję względem krajów Europy Zachodniej. W ciągu ostatnich 5 lat, kiedy w krajach zachodniej Unii Europejskiej powierzchnia upraw ekologicznych zwiększyła się o 20 proc., ona w tym samym czasie o tyle samo zmalała w naszym kraju. U nas postawiono często na gospodarstwa wielkopowierzchniowe, które faktycznie są gwarantem budowania silnych wskaźników produkcyjnych rolnictwa. Nie możemy także mówić o Europejskim Zielonym Ładzie w kraju takim, jak Polska, który ma jeden z najniższych współczynników organizacji gospodarstw, tzn. mówiąc wprost – nasza spółdzielczość rolnicza umarła – mówi Jacek Podgórski.   

[Europejski Zielony Ład] to sztandarowy program nowej Komisji Europejskiej. Zgodnie z nim do 2050 r. Unia Europejska ma osiągnąć neutralność klimatyczną.

RIRM

drukuj