Prezydent spotkał się z szefem MON

W piątek odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem i kierownictwem resortu. Na spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego były poruszane tematy dotyczące obronności kraju.

„Dyskutowaliśmy na temat spraw bieżących. Dyskutowaliśmy na temat tych kwestii, które ja uznałem, w obecnej perspektywie, za najważniejsze” – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Jak poinformował, rozmowa dotyczyła m.in. współpracy sojuszniczej i utworzenia wielonarodowego dowództwa dywizji Północ-Wschód realizowanej w Elblągu.

„Pytałem o stan zaawansowania tych przygotowań. Uzyskałem zapewnienie, że wszystkie prace związane z rozwojem i dostosowanie infrastruktury i te związane z kompletowaniem kadry oficerskiej, że one trwają” – powiedział Andrzej Duda.

„Nic nie wskazuje na to, by miały zaistnieć istotne opóźnienia w tworzeniu Wielonarodowego Dowództwa Dywizji Północ-Wschód w Elblągu, które ma koordynować działania batalionowych grup bojowych NATO w naszej części Europy” – zaznaczył prezydent.

Prezydent podczas konferencji po spotkaniu z kierownictwem MON przekazał, że poinformowano go, iż zgłaszani są oficerowie, którzy będą pełnili służbę w ramach wielonarodowego dowództwa.

„W czerwcu, zgodnie z planami, mamy osiągnąć wstępną gotowość, do końca roku będziemy w pełni przygotowani infrastrukturalnie” – powiedział.

Dodał, że przygotowania idą zgodnie z planem, „o czym zarówno pan minister, jak i jego współpracownicy i szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego solennie go zapewnili”.

Andrzej Duda wskazał, że przekazano mu ilu szczegółowo zostało zgłoszonych kandydatów, którzy jako oficerowie będą pełnili służbę w dowództwie. Dodał, że „jest już dowódca tego dowództwa i jest zgłoszony jeden zastępca z kraju sojuszniczego”

 „Praca trwa, nic nie wskazuje na to, żeby miały zaistnieć jakieś istotne opóźnienia” – powiedział prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył, że Konstytucja jasno mówi, iż prezydent sprawuje zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi za pośrednictwem szefa MON i chce, by ta zasada była przestrzegana.

„Pozostaję w kontakcie z panem ministrem Antonim Macierewiczem; zgodnie z zasadami konstytucyjnymi, gdzie jest jasno powiedziane, że w okresie pokoju prezydent Rzeczypospolitej wykonuje swoją funkcję zwierzchnika sił zbrojnych za pośrednictwem ministra obrony narodowej. Chciałbym, żeby w tym zakresie Konstytucja RP była w pełni przestrzegana i tak jako prezydent to realizuję” – powiedział prezydent.

„Mam nadzieję, że wszystkie zadania, które są w tej chwili przed MON, przed ministrem Antonim Macierewiczem, które są związane z modernizacją polskiej armii, ze współpracą sojuszniczą będą realizowane w sposób sprawny” – dodał.

W spotkaniu z prezydentem uczestniczyli m.in. przedstawiciele kierownictwa ministerstwa. Do BBN przyjechał szef MON Antoni Macierewicz oraz wiceministrowie: Bartosz Kownacki, Michał Dworczyk, Bartłomiej Grabski, Wojciech Fałkowski i Tomasz Szatkowski. Obecny był szef SG WP gen. broni Leszek Surawski, dowódca generalny gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca operacyjny gen. dyw. Sławomir Wojciechowski, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła i komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasz Połuch.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl