Pierwsze czytanie noweli ustawy o policji

W Sejmie trwa  pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o policji autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Ma ona wykonać wyrok Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2014 r. o częściowej niekonstytucyjności zasad pobierania billingów oraz kontroli operacyjnej.

Klub Platforma Obywatelska wniósł o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu posłów PiS-u. Opozycja twierdziła, że wkracza on w obszar danych internetowych, co przy braku konsultacji może powodować podobne protesty społeczne, jak sprawa umowy ACTA.

Tymczasem poseł Bogdan Rzońca z PiS-u podczas debaty wskazywał, że nowela reguluje wiele aspektów, a głównym jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa państwa i obywateli.

Świadomi tego, że też sąd może zarządzić kontrole operacyjną, gdy inne środki okazały się bezskuteczne lub będą nieprzydatne oraz, że musi istnieć sądowa kontrola procesu niejawnego pozyskiwania informacji. Ten projekt ustawy przewiduje także tę kwestię. W imieniu Prawa i Sprawiedliwości opowiadamy się za dalszym procedowaniem projektu. Mamy na uwadze takt, iż ten projekt może być mocno dyskutowany i mogą być zgłaszane sensowne poprawki. Wszakże przyświeca nam jeden cel, którym jest wzmocnienie bezpieczeństwa państwa i zwalczanie przestępczości, w tym przestępczości zorganizowanej, która tak mocno już dała się we znaki obywatelom państwa polskiego, budżetowi i narodowi polskiemu – zaznaczył poseł Bogdan Rzońca.

Nowe przepisy przewidują katalog przestępstw, w przypadku których można wnioskować do sądu o podsłuch oraz ograniczają czas jego stosowania do 18 miesięcy.

W lipcu 2014 r. Trybunał zakwestionował wówczas obowiązujące przepisy. Stwierdził, że pozwalają służbom na zbyt daleko idącą ingerencję w naszą prywatność i nakazał zmianę przepisów.

Rząd PO-PSL nie wykonał tego wyroku. Prawo i Sprawiedliwość ma na to czas jedynie do 6 lutego. Wtedy mija bowiem termin na wykonanie wyroku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl