fot. PAP/EPA

Porozumienie ws. szczepionek

Jest porozumienie w sprawie dostaw szczepionek między Unią Europejską a koncernem AstraZeneca. Oznacza to, że firma farmaceutyczna zapewni dostawę pozostałych dawek szczepionki przeciw COVID-19 państwom członkowskim na warunkach umowy zawartej w sierpniu 2020 roku.

Zawarte między Unią Europejską a firmą AstraZeneca porozumienie kończy toczący się od kwietnia spór przed sądem w Brukseli. To wtedy okazało się, że brytyjsko–szwedzki koncern farmaceutyczny nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań i dostarcza do Unii Europejskiej mniej dawek swojej szczepionki przeciw koronawirusowi. Zawarta ugoda, jak poinformowała unijna komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, gwarantuje dostarczenie pozostałych 200 milionów dawek preparatu przez koncern AstraZeneca do Unii Europejskiej.

„Chociaż w tym tygodniu osiągnęliśmy ważny kamień milowy polegający na wykonaniu pełnego szczepienia 70 proc. dorosłej populacji UE, istnieją znaczne różnice we wskaźnikach szczepień między naszymi państwami członkowskimi, a ciągła dostępność szczepionek, w tym szczepionki AstraZeneca, pozostaje kluczowa. Jako najsilniejszy zwolennik globalnej współpracy i solidarności w zakresie szczepionek będziemy nadal pomagać reszcie świata. Naszym celem jest udostępnienie co najmniej 200 milionów dawek szczepionek za pośrednictwem COVAX krajom o niskim i średnim dochodzie do końca tego roku” – poinformowała Stella Kyriakides, unijna komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Ugoda przewiduje zobowiązanie koncernu AstraZeneca do dostarczenia 135 milionów dawek do końca tego roku, a 65 mln do końca marca przyszłego roku. Dzięki temu łączna liczba dostarczonych dawek wyniesie 300 mln dawek zgodnie z umową.

TV Trwam News

drukuj