fot. PAP/Andrzej Grygiel

Jastrzębie-Zdrój: obchody 41. rocznicy porozumień jastrzębskich

Dziś w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się obchody 41. rocznicy podpisania porozumień jastrzębskich.

W obchodach przy Pomniku Porozumienia Jastrzębskiego obok kopalni „Zofiówka” udział wziął premier Mateusz Morawiecki, Jak mówił, jesteśmy dziś spadkobiercami walki „Solidarności”, co zobowiązuje do walki o porozumienie i do szukania zgody. Zapewnił, że jako szef polskiego rządu sam chce dążyć do budowania ogólnospołecznego konsensusu.

Premier wskazał na potrzebę szukania tak rozumianego porozumienia „między pracodawcami i pracownikami, między rządzącymi i opozycją, pomiędzy różnymi branżami gospodarki narodowej”.

Abyśmy jako dziedzice „Solidarności” wraz z dzisiejszym związkiem wiedzieli, że dobro jednostki nie musi stać w sprzeczności z dobrem wspólnym, dobrem wspólnoty, dobrem całego społeczeństwa. To jest fałszywa alternatywa. Dobro jednostek wynika z dbałości o dobro wspólne, co pokazujemy naszą polityką społeczną – mówił premier.

List do uczestników obchodów skierował prezydent Andrzej Duda. List odczytała społeczny doradca prezydenta Agnieszka Lenartowicz-Łysik.

– Serdecznie pozdrawiam uczestników i organizatorów uroczystości z okazji przypadającej dzisiaj 41. rocznicy podpisania porozumienia jastrzębskiego, jednego z historycznych porozumień sierpniowych. Pragnę wyrazić głęboki szacunek i uznanie dla wszystkich, których patriotyzm, odwaga i wytrwałość przyczyniły się do tamtego sukcesu – napisał w liście prezydent.

W uroczystości udział wziął także szef NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, działacze związku, opozycjoniści z okresu PRL, władze lokalne oraz mieszkańcy.

https://twitter.com/PremierRP/status/1433709685631242279

Porozumienie jastrzębskie 3 września 1980 roku było trzecim, po gdańskim i szczecińskim, dokumentem podpisanym latem 1980 roku między władzą a robotnikami. Zdaniem wielu historyków, masowe strajki na Śląsku, których efektem były ustalenia zawarte w Jastrzębiu, wpłynęły na tempo i skuteczność negocjacji prowadzonych w Gdańsku i Szczecinie, a podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego przypieczętowało wcześniejsze umowy.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl