fot. PAP/Stanisław Jakubowski

43. rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego

43 lata temu w Jastrzębiu-Zdroju podpisane zostały porozumienia sierpniowe. Udział w uroczystościach upamiętniających tamte wydarzenia wziął premier Mateusz Morawiecki.

„Solidarność” rodziła się tutaj – w Jastrzębiu, w śląskich kopalniach. Górnicy są twórcami historii współczesnej Polski; zmienili jej bieg – mówił premier RP,  Mateusz Morawiecki. [czytaj więcej]

– To wasza odwaga oraz wola walki doprowadziła do tego, że w ogóle mogła powstać „Solidarność”. Pamiętamy w tych dniach o Gdańsku, Szczecinie, ale za mało mówimy o Jastrzębiu, o Katowicach i o wszystkich innych kopalniach, które w ślad za dzisiejszą „Zofiówką” doprowadziły do wielkiego przełomu – powiedział premier RP.

Masowe strajki na Śląsku wpłynęły na tempo negocjacji prowadzonych w Gdańsku i Szczecinie. Porozumienie zawarte w Jastrzębiu przypieczętowało wcześniejsze umowy. Utorowało to drogę do powstania Niezależnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

– To było marzenie pracowników w 1980 roku, aby ktoś ich wreszcie reprezentował, aby dbał o warunki pracy, o bezpieczeństwo i higienę pracy, ale przede wszystkim traktował pracowników w sposób podmiotowy, a nie jak przedmiot – zaznaczył Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że prowadzi rozmowy o przyspieszeniu prac nad budową pawilonu Porozumienia Jastrzębskiego – centrum pamięci o tamtych dniach.

– Aby ten wspaniały pawilon świadczył o wielkości, odwadze górników śląskich, dzięki którym ten wielki dzień mógł stać się rzeczywistością – wskazał Mateusz Morawiecki.

„Solidarność” to jest również nasza odpowiedź na wyzwania współczesnego świata. Śląsk jest takim regionem, który został mocno dotknięty przez wojnę na Ukrainie. Wyzwaniem dla Śląska, dla polskiego górnictwa jest również forsowana przez Unię Europejską polityka klimatyczna.

– Aby znaleźć najbardziej właściwą odpowiedź na wyzwania jutra (kolejnych lat i dekad) rozważymy – jeśli wyborcy pozwolą i będziemy mogli dalej pełnić swoją misję – powołanie specjalnego resortu, który zajmie się transformacją energetyczną całego przemysłu wydobywczego, ale także całej polskiej energetyki, która jest krwiobiegiem polskiej gospodarki – zapowiedział premier RP.

Porozumienie z Jastrzębia-Zdroju było trzecim z czterech zawartych między władzą PRL a strajkującymi latem 1980 roku. Ostatnie zawarte zostało 11 września w Hucie w Katowicach.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl