Sejm: służby będą miały więcej czasu na sprawdzanie azylantów

Służby będą miały więcej czasu na sprawdzanie cudzoziemców, w tym poszukujących ochrony międzynarodowej, którzy będą chcieli przekroczyć polską granicę – przewiduje uchwalona w środę przez Sejm nowelizacja ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony w Rzeczpospolitej.

Nowelę, która trafi teraz do Senatu, poparło w głosowaniu 429 posłów. W ocenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji rozwiązania te zwiększą bezpieczeństwo Polski w związku z wykonywaniem przez służby zadań dotyczących relokacji lub przesiedleń cudzoziemców na terytorium RP.

Rządowa propozycja ma na celu dostosowanie przepisów krajowych do decyzji Rady Unii Europejskiej z września 2015 r. Zgodnie z nią w latach 2016-2017 do państw UE ma trafić 160 tys. osób z Grecji i Włoch. To do tych krajów napłynęła większość spośród ponad miliona migrantów, którzy przybyli do Europy w 2015 r. Polska w ciągu dwóch lat ma przyjąć ok. 7 tys. osób.

Zmiany polegają m.in. na wydłużeniu terminu przewidzianego na przekazanie przez komendanta głównego policji, komendanta głównego Straży Granicznej lub szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego informacji Szefowi Urzędu do Spraw Cudzoziemców, czy wjazd cudzoziemca na terytorium Polski może stanowić zagrożenie „dla obronności, bezpieczeństwa państwa lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego”.

Kraje UE zmagają się obecnie z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Uciekinierzy – głównie z Afryki i Bliskiego Wschodu – napływają przez Morze Śródziemne oraz przez Bałkany Zachodnie.

Zgodnie z Konwencją Genewską, cudzoziemcowi nadaje się status uchodźcy, jeżeli na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej nie może lub nie chce korzystać z ochrony własnego kraju.

PAP/RIRM

drukuj