fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

P. Jaki: Wszyscy mieszkańcy stolicy mają prawo nazywać się warszawiakami

Rafał Trzaskowski (PO) sugeruje, że mieszkańcy Warszawy, którzy się w niej urodzili są lepsi; moim zdaniem wszyscy, którzy związali swe losy ze stolicą mają prawo nazywać się warszawiakami – powiedział dziś Patryk Jaki. Dodał, że on nie będzie dzielił mieszkańców stolicy na kategorie.

Patryk Jaki – polityk Solidarnej Polski, wiceminister sprawiedliwości i szef komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w stolicy – został w czwartek zaprezentowany przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego jako kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy.

Na piątkowym porannym briefingu prasowym, Jaki powiedział, że „bardzo go zasmuciły” słowa kandydata PO i Nowoczesnej na prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego.

„Od pierwszego momentu, w którym (Trzaskowski) usłyszał, kto będzie jego kontrkandydatem, po pierwsze zaczął wielokrotnie podkreślać i chwalić się tym, że to on urodził się w Warszawie i z jakiegoś powodu jest lepszy, po drugie, zaczął mówić w sposób pogardliwy >>witamy w takim razie w Warszawie<<, mimo że bardzo dobrze wie, że prawie dekadę tutaj mieszkam” – powiedział Patryk Jaki.

Według niego, wypowiedzi Trzaskowskiego sugerują, że w Warszawie są dwie kategorie ludzi.

„Są ludzie, którzy urodzili się w Warszawie i są z jakiegoś powodu lepsi i są ludzie, którzy, tak jak ja i wielu mieszkańców, moich sąsiadów, którzy przyjechali z Podlasia, mieszkają tutaj 20 lat, założyli rodzinę, prowadzą firmy i z jakiegoś powodu mają być gorsi” – mówił Patryk Jaki.

Stwierdził, że musi stanąć w obronie tych wszystkich ludzi, którzy mieszkają w Warszawie, ale się w niej nie urodzili.

„Moim zdaniem wszyscy ludzie, bez względu na to, czy urodzili się w Warszawie, czy związali swoje losy właśnie ze stołecznym miastem, mają prawo nazywać się warszawiakami. Rafał Trzaskowski nie musi ich uczyć, jak żyć w Warszawie” – powiedział Patryk Jaki.

Zadeklarował również, że jeśli zostanie prezydentem stolicy, nie będzie dzielił mieszkańców Warszawy „na żadne kategorie”, a wszyscy warszawiacy będą mieli „dokładnie takie same prawa”.

Po ogłoszeniu w czwartek kandydatury Patryka Jakiego, Rafał Trzaskowski zareagował zamieszczając na portalach społecznościach dwa krótkie filmy.

„Witam w Warszawie, panie Patryku” – rozpoczął swój materiał Trzaskowski, który postawił też Jakiemu 11 pytań m.in. o wsparcie dla Parady Równości, programu in vitro i edukacji seksualnej, delegalizacja ONR, obniżki tzw. janosikowego i ustawę reprywatyzacyjną.

PAP/RIRM

drukuj