fot. PAP/Valdemar Doveiko

Premier M. Morawiecki i szef „Solidarności” spotkają się dziś w Warszawie ze S. Cichanouską

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki i szef „Solidarności” Piotr Duda spotkają się dziś w Warszawie z byłą kandydatką na prezydenta Białorusi Swiatłaną Cichanouską.

Przewodniczący „Solidarności” zapowiedział, że rozmowy będą dotyczyły bieżącej sytuacji na Białorusi. Wskazał, że przekaże m.in. informacje, które otrzymał od lidera białoruskich związkowców Aleksandra Jaroszuka.

Piotr Duda podkreślił, że chce dowiedzieć się, jak jeszcze może pomóc protestującym Białorusinom jako szef „Solidarności”. Zaznaczył, że chce przede wszystkim wysłuchać tego, co ma do przekazania Swiatłana Cichanouska.

Przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda zapewnia, że kwestia sytuacji na Białorusi jest dla Polski niezwykle istotna.

– Będziemy bardziej słuchać niż mówić, bo to jest dla nas bardzo ważne, żebyśmy się też wspólnie mogli zająć. Nasz rząd i pan prezydent w jakimś stopniu stara się pomagać, ale mają te ograniczone możliwości związane z dyplomacją, żeby znowu Łukaszenka nie mówił, że rząd polski wtrąca się w sprawy Białorusi itd., a „Solidarności” jako związkowi zawodowemu jak najbardziej nie tylko wypada, ale musimy pomagać i jesteśmy do tego gotowi, jeżeli będzie potrzeba, czy to po spotkaniu z panią Cichanouską, czy w kontakcie z polskim rządem czy prezydentem, czy na miejscu z przewodniczącym Jaroszukiem. Jesteśmy do dyspozycji jako związkowcy z „Solidarności” – powiedział Piotr Duda.  

Piotr Duda spotkał się z Aleksandrem Jaroszukiem podczas wtorkowej wizyty w Mińsku. O sytuacji za naszą wschodnią granicą rozmawiał też z polskim ambasadorem Marcinem Wojciechowskim. Protesty na Białorusi przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich trwają od 12 lipca.

RIRM

drukuj