fot. PAP/Albert Zawada

B. Nowicki: Poczta Polska jest niezbędna w warunkach szczególnych

Operator narodowy powinien być utrzymywany w formule, w jakiej teraz funkcjonuje. Żyjemy w czasach trudnych i ciężkich, bo za granicą mamy wojnę. Jeśli chodzi o specjalne obowiązki, które Poczta Polska ma wykonywać, to w przypadku stanu wojennego czy też wojny w Polsce (…) Poczta Polska będzie nieocenionym instrumentem państwa (…). W warunkach szczególnych Poczta Polska jest niezbędna. Niezadbanie o nią we właściwy sposób może spowodować, że warunkach szczególnych, które mogą się objawić w każdej chwili, nagle się przypomni obywatelom, jakie błędy zostały popełnione – powiedział przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej, Bogumił Nowicki, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Nowy prezes Poczty Polskiej wskazał, że spółka jest w stanie śmierci klinicznej. Jednak jak podkreślił Bogumił Nowicki, jest to przesadzona interpretacja. Związkowiec dodał, że największym klientem Poczty Polskiej jest państwo.

– Poczta Polska świadczy usługi na rzecz państwa, gwarantuje obywatelom polskim – bez względu na miejsce zamieszkania (…) – dostępność do usługi zwanej w Europie usługą powszechnego dostępu. Ten temat przez lata był w zasadzie przemilczany. Dopiero podczas rządów PiS, w ostatniej kadencji tych rządów, został on dostrzeżony w Ministerstwie Aktywów Państwowych i przygotowano stosowny dokument, który gwarantował Poczcie Polskiej rekompensaty poniesionych kosztów – mówił Bogumił Nowicki z „Solidarności”.

Związkowiec dodał, że Poczta Polska wymaga pewnych działań naprawczych, jeśli chodzi o wewnętrzną organizację. Słuszne – jak podkreślił gość audycji – byłoby rozwiązanie spraw w możliwie szybkim tempie.

– Najistotniejsze są bieżące pieniądze. Chodzi o to, żeby firma – która jednak jest firmą rynkową – oprócz misji, którą spełnia, miała zapewnioną płynność finansową, miała pieniądze na wypłaty dla pracowników, mogła ich utrzymywać i ewentualnie zatrudniać nowych. Reasumując, sytuacja owszem jest poważna, ale w moim odczuciu dość łatwa do uzdrowienia – podkreślił przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej.

Zagrożeniem dla Poczty Polskiej są firmy kurierskie. Jak zaznaczył związkowiec, mamy już szereg podmiotów zagranicznych, które weszły na polski rynek i małych firm, które chętnie działają na przykład na terenie dużych miast.

– Jak konkurować z innymi podmiotami, kiedy my mamy obowiązek utrzymywania sieci gwarantującej powszechną dostępność? Jeśli chodzi o inne podmioty, to one mają dużą swobodę działania – zaznaczył Bogumił Nowicki.

Dodał, że Poczta Polska nadal powinna być utrzymywana przez państwo.

– Operator narodowy powinien być utrzymywany w formule, w jakiej teraz funkcjonuje. Żyjemy w czasach trudnych i ciężkich, bo za granicą mamy wojnę. Jeśli chodzi o specjalne obowiązki, które Poczta Polska ma wykonywać, to w przypadku stanu wojennego czy też wojny w Polsce (…) Poczta Polska będzie nieocenionym instrumentem państwa (…). W warunkach szczególnych Poczta Polska jest niezbędna. Niezadbanie o nią we właściwy sposób może spowodować, że warunkach szczególnych, które mogą się objawić w każdej chwili, nagle się przypomni obywatelom, jakie błędy zostały popełnione – powiedział gość audycji.

Tymczasem w najbliższy czwartek odbędzie się dwugodzinny strajk ostrzegawczy pracowników Poczty Polskiej. Protest będzie wyrazem sprzeciwu wobec planów redukcji zatrudnienia w spółce. Pracownicy domagają się też wzrostu wynagrodzeń.

Całość audycji „Aktualności dnia” można wysłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl