fot. pixabay.com

Wielka Brytania: nie żyją ostatni dwaj poszukiwani przez Międzynarodowy Trybunał Karny za ludobójstwo w Rwandzie w 1994 roku

Śledczy i prokuratorzy ustalili, że nie żyją ostatni dwaj poszukiwani przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla Rwandy w związku z ludobójstwem dokonanym na grupie etnicznej Tutsi w 1994 roku – podał w środę portal Guardian.

Dwa ostatnie skreślone z listy poszukiwanych nazwiska to Charles Sikubwabo i restaurator znany tylko jako Ryandikayo. Obaj działali w prefekturze Kibuye w Rwandzie, gdzie odgrywali istotną rolę w organizowaniu bojówek Interahamwe. Obaj zostali oskarżeni o ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości.

Do aktów ludobójstwa w leżącej w centrum kontynentu afrykańskiego Rwandzie doszło przed 30 laty. Zapoczątkowała je śmierć prezydenta Juvenala Habyarimany, którego samolot został zestrzelony, gdy podchodził do lądowania w stolicy kraju. Sprawcami ludobójstwa była szacowana na ok. 85 proc. populacji kraju ludność Hutu. Ich ofiarami padło, jak oceniał ONZ, nie mniej niż ok. 800 tys. Tutsich. Rzezie i masowe mordy trwały przez około 100 dni.

Międzynarodowy Trybunał Karny dla Rwandy utworzono na mocy mandatu Rady Bezpieczeństwa ONZ w 1995 roku. Dwa lata wcześniej działanie rozpoczął powołany na tej samej zasadzie Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii. Gdy misje obu instytucji zbliżały się do końca, Trybunały połączono m.in. dla ścigania ostatnich zbiegów.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl