fot. flickr.com

W środę początek XVIII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie

Ponad 30 polonijnych zespołów folklorystycznych przybędzie do Rzeszowa, m.in. z Australii,  Brazylii, Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji czy Ukrainy. Jutro rozpoczyna się bowiem XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. To wielkie święto Polonii z całego świata.

Podkarpacie to jeden z tych regionów, który szczególnie troszczy się o Polaków mieszkających za granicą.

– Różnorodna działalność wiąże się m.in. z  bardzo intensywną działalnością edukacyjną, z kultywowaniem tradycji, zwyczajów – wskazuje wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Dowodem tego jest odbywający się Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. W tegorocznej imprezie weźmie udział ponad 30 zespołów tanecznych i muzycznych z 11 krajów. Festiwal rozpocznie się barwnym korowodem, który przejdzie ulicami miasta. Polonijne festiwale odbywają się od 50 lat.

– Polonia uznaje tę imprezę za ważną dla rozwoju artystycznego oraz dla ich działalności oraz tożsamości narodowej, co jest bardzo ważne w ich życiu codziennym – podkreśla dyrektor festiwalu Mariusz Grudzień.

Dbałość o kontakty z Polakami za granicą to jeden z priorytetów obecnego rządu. Bardzo ważne jest przekazywanie polskich tradycji, zwyczajów i kultury, zwłaszcza młodym ludziom mieszkającym poza granicami naszej ojczyzny.

– To przekazywanie polskości, kultywowanie tradycji, właśnie powinno być nakierowane do ludzi młodych, do tych, którzy mogą najszybciej odejść od swojej polskości poprzez brak kontaktu, brak spotkań. W rodzinie te tradycje kultywowane są, ale wychodząc na zewnątrz często takiej możliwości nie mają – mówi marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

W trakcie „Dni Polonijnych Województwa Podkarpackiego” zespoły wystąpią nie tylko w Rzeszowie, ale także w 30 innych miastach południowej Polski, m.in. w Przemyślu, Kolbuszowej, Leżajsku czy w Krakowie. Festiwal wiąże się również z jarmarkiem na rzeszowskim rynku. Nie zabraknie rzemiosła artystycznego czy np. bieszczadzkich przysmaków. Festiwal zakończy się 24 lipca. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl