fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent A. Duda odwiedził polskich żołnierzy w bazie na Sycylii

Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą i min. Mariuszem Błaszczakiem, szefem MON, odwiedził polskich żołnierzy unijnej misji „Sophia”. Chronią oni bezpieczeństwa Europy na Morzu Śródziemnym.

Unijna operacja „Sophia” skierowana jest przeciwko przemytowi migrantów i procederowi handlu ludźmi. Misja, w której biorą udział polscy żołnierze ma także wspierać egzekwowanie embarga na dostawy broni do Libii. Nasi żołnierze uczestniczyli także w szkoleniu libijskiej straży przybrzeżnej i marynarki wojennej.

– Nasz kontyngent składa się z ponad 62 żołnierzy i odgrywa znaczącą rolę w misji niesienia pomocy oraz zapewnienia stabilizacji w rejonie Morza Śródziemnego – podkreślał kmdr ppor. Sebastian Stypułkowski, dowódca czwartej zmiany PKW EU „Sophia”.

W czwartek polskich żołnierzy w bazie na Sycylii odwiedził prezydent Andrzej Duda.

– Stoicie w awangardzie walki z przemytem ludzi – zjawiskiem, które jest tak straszliwe dla człowieka, ale zarazem tak bardzo niebezpieczne dla Unii Europejskiej i naszego bezpieczeństwa, jako obywateli państw unijnych. Ogromnie za to dziękuję – akcentował prezydent RP.

Nasi żołnierze, jak mówił prezydent, wypełniają zadania związane z członkostwem Polski w NATO i UE. Podkreślał, że nie wolno dopuścić, by w działaniach obu tych organizacji w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności dochodziło do konkurencji i sporów kompetencyjnych.

Żołnierzom za ich służbę dziękował także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Tu na ziemi włoskiej strzeżecie bezpieczeństwa Europy. W misji zorganizowanej przez Unię Europejską. To niezwykle ważne, by okazywać naszą solidarność wobec sojuszników, ponieważ i oni wobec nas taką solidarność okazują – mówił min. Mariusz Błaszczak.

Poprzez służbę we Włoszech nasi żołnierze, jak podkreślał szef resortu obrony, bronią także bezpieczeństwa Polski.

TV Trwam News

drukuj